Dowódca operacji "Samum" wygrał przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Szło o wysokość emerytury

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, na mocy którego zmienił zaskarżoną decyzję i przywrócił pułkownikowi Andrzejowi Maronde pełne prawo do emerytury. Wyrok nie jest prawomocny.

W marcu 2021 roku sąd po raz pierwszy przywrócił emeryturę generałowi, należącemu do grupy twórców polskiego wywiadu. W 2017 roku została wprowadzona ustawa dezubekizacyjna, która zbiorowo obniżała świadczenia emerytalne byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL. Jak podała w środę (28 czerwca) kancelaria Sowisło Topolewski, teraz przed Sądem Okręgowym w Warszawie wygrał pułkownik Andrzej Maronde.

Zobacz wideo Czeska policja schwytała złodziei samochodowych. Przywozili pojazdy m.in. do Polski

Andrzej Maronde, jeden z dowódców operacji "Samum" wygrał przed Sądem Okręgowym w Warszawie

W listopadzie 2022 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał korzystny wyrok w sprawie wysokości emerytury policyjnej płk. Maronde. Jak czytamy, 28 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok, na mocy którego zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora ZER MSWiA i przywrócił pułkownikowi Andrzejowi Maronde pełne prawo do emerytury. Wyrok nie jest prawomocny.

"Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do przedstawionej przez kancelarię argumentacji i jednoznacznie stwierdził, że służba pułkownika Andrzeja Maronde nie miała charakteru 'służby na rzecz totalitarnego państwa'". Kancelaria podkreśla, że środowy wyrok jest "kolejnym istotnym orzeczeniem" prowadzonym przez nią w sprawach odwołań byłych funkcjonariuszy MSW.

Operacja "Samum". Tylko Polacy przystali na pomoc Amerykanom

Przeprowadzona jesienią 1990 roku przez polski wywiad Operacja "Samum" była ściśle tajną ewakuacją funkcjonariuszy instytucji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych z Iraku. Amerykanie zwrócili się do Polaków, bo wcześniej pomocy odmówiły im inne kraje. Pułkownik Andrzej Maronde oraz generał Gromosław Czempiński bieli bezpośredni udział w akcji. 

Więcej o: