Maseczki zostaną mimo końca stanu zagrożenia epidemicznego? Adam Niedzielski: Trzeba reagować

To koniec stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie koniec maseczek? - Jeśli jest potrzeba to trzeba reagować - mówił minister zdrowia na antenie RMF FM. Ile jest obecnie zakażeń koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia podało dane.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na antenie RMF FM, że wraz z ministrem MSWiA podpisał rozporządzenie. Sprawi ono, że od 1 lipca nastąpi koniec obowiązywania w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W efekcie maseczki przestaną obowiązywać w placówkach medycznych. Jednakże w praktyce sytuacja może wyglądać nieco inaczej.

Zobacz wideo Leszczyna: Rygory sanitarne powinny być inne w różnych miejscach

Adam Niedzielski o obowiązku noszenia maseczek: Jeśli jest potrzeba to trzeba reagować

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza również brak obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia przeciw Covid-19 i zasad dotyczących zlecania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Jednak niezupełnie oznacza to brak obowiązku noszenia maseczek. Powodem są indywidualne decyzje placówek.

- Ja będę cały czas się zastrzegał, że rolą szefa szpitala lub przychodni jest podejmować na bieżąco decyzje dotyczące tego, czy takie rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo epidemiczne, czy nie. Jeżeli jest potrzeba, np. wzrost zachorowań na grypę, to trzeba reagować - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.

Jak informowaliśmy, niedawno minister zapowiadał zniesienie obowiązku noszenia maseczek, zastrzegł jednak pewne sytuacje, które mogą mieć miejsce w placówkach. - Obowiązki, takie jak noszenie maseczek w szpitalach, co było postrzegane jako restrykcje, teraz znikną. Z tym zastrzeżeniem, że nadal kierownik jednostki będzie mógł wprowadzić na swoim terenie w przypadku na przykład zagrożenia wewnątrz szpitalnego - cytowało ministra Niedzielskiego polskieradio.pl.

Ministerstwo Zdrowia informuje o zakażeniach koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w swoich mediach społecznościowych o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Od 15 do 21 czerwca wykonano ponad 12 tys. testów na koronawirusa. Wykryto 179 zakażeń, z których 49 wydarzyło się ponownie. Najwięcej zarażonych było w województwie mazowieckim (29). Chorzy zostali zdiagnozowani również w województwie śląskim (17), warmińsko-mazurskim (17), kujawsko-pomorskim (15), lubelskim (14) i świętokrzyskim (12). Osiem zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu koronawirusa nie zmarła żadna osoba. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły w Polsce dwie osoby.

Więcej o: