Jak prawidłowo zbierać grzyby? Te grzechy najczęściej popełniają grzybiarze

Pośród zapalonych grzybiarzy od lat toczy się dyskusja na temat jedynego, słusznego sposobu zbierania grzybów. Podczas gdy jedni chcą wykręcać owocniki ze ściółki, inni preferują ich obcinanie przy użyciu nożyka. Który z tych sposobów jest lepszy i dlaczego?

Rozpoczęcie sezonu na grzybobranie wiąże się z nadejściem konkretnej pory roku. W tym roku kalendarzowa jesień rozpocznie się w piątek 23 września. Mimo to w lasach już teraz możemy spotkać sporo gatunków grzybów i zainteresowanych nimi spacerowiczów. Jak być świadomym grzybiarzem i prawidłowo zbierać owocniki?

Zobacz wideo Uzależnienie od węgla sprawia, że mamy drogą energię

Metody zbierania grzybów. Stosuj się do tych zasad dla dobra środowiska

Najpewniejszy i najbardziej przyjazny ekosystemowi sposób zbierania grzybów zakłada delikatne wykręcenie owocnika z ziemi. Pozwala to uchronić przed uszkodzeniem znajdującej się pod spodem grzybni, która odpowiada za późniejsze odrastanie w tym samym miejscu kolejnych owocników. Bardziej uzdolnieni manualnie grzybiarze mogą spróbować pomóc sobie nożykiem, jednak podcinanie nisko grzyba powinno zostać wykonane z należytą ostrożnością. Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku takich gatunków, jak kurki, rydze, kanie czy pieczarki ze względu na ich specyficzną budowę. Ponadto wykręcenie z gleby wraz z nóżką pomoże w rozróżnieniu czy oby na pewno nie pomyliliśmy ich z trującym owocnikiem o podobnej aparycji. Miejsce, z którego zebraliśmy nasz łup, powinniśmy przykryć kawałkiem mchu lub ściółki, aby ochronić je przed wyschnięciem.

Największe grzechy grzybiarzy. Przez nie zbiory dla pozostałych osób będą utrudnione

Pierwszym podstawowym błędem, który popełniają grzybiarze w trakcie grzybobrania, jest niszczenie grzybów, których i tak nie zamierzają zabrać ze sobą do domu. Mowa tu nie tylko o owocnikach, które okazały się robaczywe bądź z jakiegoś powodu niejadalne, ale i o przedstawicielach trujących gatunków. Z tego, co dla ludzi nie jest już użyteczne, leśne zwierzęta wciąż mogą czerpać korzyści. Słabym pomysłem jest również obcinanie owocników w połowie nóżki bądź odrywanie samych kapeluszy. Utrudni to identyfikację grzyba i może przyczynić się do niebezpiecznej w skutkach pomyłki.

Więcej o: