Zaskakujące słowa nowego metropolity katowickiego. Mówił o "dwóch Polskach w Polsce"

Katarzyna Rochowicz
Abp Adrian Galbas wygłosił w sobotę swoje pierwsze kazanie, w którym mówił o podzielonym społeczeństwie w Polsce. - Wszyscy pewnie bolejemy z powodu dwóch Polsk w Polsce. Coraz bardziej oddalonych od siebie, coraz bardziej napiętych - mówił nowy metropolita.
Zobacz wideo "Jesteśmy rodziną" (Na odległość)

Ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas został następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego, po odejściu na emeryturę arcybiskupa Wiktora Skworca. W sobotę 17 czerwca podczas ingresu do katowickiej katedry nowy metropolita abp Adrian Galbas wygłosił homilię.

Przyznam się wam szczerze, że nie jestem zagorzałym fanem doraźnych programów duszpasterskich. One często ogłupiają, zwalniają z osobistego wysiłku, z kreatywności, zwłaszcza gdy traktujemy je jak instrukcje. Utwierdzają nas również w złudnym myśleniu, że - opracowując program - odwaliliśmy kawał dobrej roboty i możemy odpocząć. A Chrystus nie powiedział przecież: "idźcie i piszcie programy". Powiedział: "idźcie i głoście" - mówił abp Galbas, którego wypowiedź cytuje "Gazeta Wyborcza".

Arcybiskup Galbas: Jedna Polska nie umie się spotkać z drugą

- Wszyscy pewnie bolejemy z powodu dwóch Polsk w Polsce. Coraz bardziej oddalonych od siebie, coraz bardziej napiętych. Każda ma swoje poglądy, swoje postulaty, swoich liderów. To jest normalne. Szkoda jednak, że jedna Polska nie umie się spotkać z drugą - mówił arcybiskup, którego wypowiedź przytacza PAP.

Jak opowiadał, "przed laty Kościół pomógł zbudować okrągły mebel, przy którym usiedli ludzie z bardziej jeszcze odległych ideowo światów" - Nie wiem, czy dziś Kościół w Polsce byłby w stanie to zrobić: nie ma już takiego autorytetu i takiej siły. Poza tym przez wielu kojarzony jest tylko z jedną z tych Polsk - powiedział Galbas. Według metropolity "trzeba próbować robić wszystko, co możliwe". - Próbować pomóc pozszywać to, co poprute, posklejać to, co połamane, pozbliżać to, co pooddalane - podkreślił duchowny.

Ks. Adrian Galbas nowym metropolitą katowickim

Ks. Adrian Galbas urodził się w Bytomiu w 1968 roku. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. W latach 1987-1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śląskich, a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteriatu. W latach 1994-1995 był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995-1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL - czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej. 2 grudnia 2019 roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym Diecezji Ełckiej. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. 

Więcej o: