Minister zdrowia Adam Niedzielski: "Znosimy obowiązek noszenia maseczek w szpitalach". Od kiedy?

- W Polsce zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Już od początku lipca do szpitali i przychodni wejdziemy bez konieczności zakładania maseczki. Po tym terminie z nakazem korzystania ze środków ochronnych możemy się spotkać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wprowadzony w Polsce 16 maja 2022 roku stan zagrożenia epidemicznego stanowił złagodzenie obowiązującego wcześniej od 20 marca 2020 roku stanu epidemii wywołanego pandemią COVID-19. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jego zniesienie nastąpi już na początku lipca bieżącego roku. Zmianę w funkcjonowaniu państwa zwykli obywatele zauważą między innymi w wycofaniu nakazu noszenia maseczek w placówkach o profilu medycznym.

Zobacz wideo Kaczyński opuścił Salę Posiedzeń Sejmu, po zapowiedzeniu referendum ws. przyjęcia uchodźców

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Od lipca do szpitala wejdziemy bez maseczki

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polskiego Radia 24 zadeklarował, że już od lipca oficjalnie wycofany zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Najważniejszym elementem tej zmiany będzie zniesienie obowiązującego dotychczas obowiązku zakrywania ust i nosa w trakcie przebywania na terenie placówek medycznych. Bez maseczki swobodnie wejdziemy między innymi do szpitala czy przychodni.

- Obowiązki, takie jak noszenie maseczek w szpitalach, co było postrzegane jako restrykcje, teraz znikną. Z tym zastrzeżeniem, że nadal kierownik jednostki będzie mógł wprowadzić na swoim terenie w przypadku na przykład zagrożenia wewnątrz szpitalnego - cytuje ministra polskieradio.pl.

Zakażenia Covid-19. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Aktualny bilans zakażeń i zgonów wywołanych pandemią COVID-19 jest regularnie publikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Z najnowszego zestawienia wynika, że w przeciągu minionego tygodnia z powodu samego wirusa zmarła jedna osoba, a przy udziale dodatkowych schorzeń dwie kolejne. "Za okres od 08.06.2023 do 14.06.2023 r. mamy 238 (w tym 50 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (40), śląskiego (32), świętokrzyskiego (21), lubelskiego (20), małopolskiego (17), dolnośląskiego (15), kujawsko-pomorskiego (15), łódzkiego (12), podlaskiego (12), zachodniopomorskiego (12), podkarpackiego (11), pomorskiego (11), wielkopolskiego (11), lubuskiego (9), opolskiego (9), warmińsko-mazurskiego (5)" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

Więcej o: