Thermomix dla kół gospodyń z Funduszu Sprawiedliwości. "Maszyna do popcornu życia nie uratuje"

Witryna chłodnicza z naklejką "Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości" - takie zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych. Wiadomo, że zostało wykonane na pikniki rodzinnym na Podkarpaciu. Jak się okazuje, Koła Gospodyń Wiejskich z funduszu kupują frytownice, grille, maszyny do popcornu, a nawet urządzenia Thermomix.

Fundusz Sprawiedliwości miał przede wszystkim pomagać ofiarom przemocy i przeciwdziałać przestępczości. Jak jednak informowaliśmy, Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosił nabór do programu dla Kół Gospodyń Wiejskich. Na podstawie konkursu dana grupa mogła otrzymać wsparcie na urządzenia gospodarstwa domowego i inne rzeczy przydatne do działalności koła. Na każdą gminę przypadło 20 tysięcy złotych, a na każde koło - pięć tysięcy złotych. Warunkiem uzyskania dotacji było zorganizowanie wydarzenia, którego tematyka będzie związana z przeciwdziałaniem przestępczości. I tak wystarczyło m.in. zorganizować piknik rodzinny z udziałem służb mundurowych. 

Fundusz Sprawiedliwości dla Kół Gospodyń Wiejskich

Wydarzenia w ramach dotacji muszą być zorganizowane do 30 września 2023 roku. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", jedna z takich imprez miała miejsce podczas pikniku rodzinnego w miejscowości Wujskie w województwie podkarpackim. Były występy dzieci, kapele, zabawa przy muzyce, dmuchańce, tradycyjne jadło i pokaz technik samoobrony. Przy okazji podczas pikniku przekazano sprzęt paniom z KGW Wujskie, który został kupiony w ramach projektu "Smaczne myślenie - zmienia myślenie" z Funduszu Sprawiedliwości. 

9 czerwca do Koła Gospodyń Wiejskich w Kąkolówce (woj. podkarpackie) trafił wielofunkcyjny robot kuchenny Thermomix. Z kolei gospodynie z koła z Futomy otrzymały warnik do wody, piec konwekcyjny i termosy do transportu żywności. W ramach wsparcia kupione zostały też: maszyna do popcornu, witryny chłodnicze, frytownice, piekarniki czy grill elektryczny. 

Zobacz wideo Cymański chce przejść do PiS. "Nie zmieniam frontu, zmieniam pozycje strzeleckie"

Jak sprzęt do gotowania ma spełniać cele Funduszu Sprawiedliwości, który działa od 2012 roku? Zgodnie z założeniami miał on wspierać ofiary przestępstw, a pieniądze do funduszu miały napływać z grzywien i nawiązek płaconych przez osoby skazane wyrokami karnymi. Według Ministerstwa Sprawiedliwości wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami, ponieważ Koła Gospodyń Wiejskich "to ważne ośrodki aktywizacji społecznej, gdzie przekazywana jest nie tylko wiedza i tradycja, ale także kształtują się lokalne grupy wsparcia, które pozwalają zapobiegać wielu negatywnym zjawiskom w danej społeczności".

Fundusz Sprawiedliwości na zakup girlla. "Suwerenna Polska zrobiła sobie z tego fundusz wyborczy dla swojej partii"

- Jeśli chcą wyposażyć np. kobiety w określone kompetencje czy umiejętności, to lepiej wręczyć im broszury, jak bronić się przed cyberprzestępczością, dać im odblaski, wyposażyć w podręcznik do samoobrony. Nie wiem, czy maszyna do popcornu może uratować życie - powiedział w rozmowie z "Wyborczą" poseł PO Marek Rząsa.

- Fundusz Sprawiedliwości ma służyć osobom poszkodowanym oraz takim, które mają być resocjalizowane. Sama nazwa o tym mówi. Natomiast Suwerenna Polska zrobiła sobie z tego fundusz wyborczy dla swojej partii. Wiceminister Marcin Warchoł chwali się, że z pieniędzy z funduszu zakupione zostały kardiomonitory do szpitali. A od czego jest Ministerstwo Zdrowia w tym kraju? Od czego jest Narodowy Fundusz zdrowia? Dlaczego płacąc składkę zdrowotną, mamy finansować służbę zdrowia z funduszu ministra sprawiedliwości? - zastanawia się polityk

Jak pisze "GW", "pod rządami Zbigniewa Ziobry" z funduszu finansowane miały być m.in. organizacje kościele czy podmioty związane z PiS czy Suwerenną Polską. W 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że działania FS są prowadzone z naruszeniem zasad finansów publicznych.

Cały artykuł wraz ze zdjęciami do przeczytania na Wyborcza.pl w artykule "Thermomix za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Tak koła gospodyń pomagają w walce z przestępczością".

Więcej o: