Wystawa "chińskiego Banksy'ego" w Warszawie. Ambasada Chin zażądała odwołania wystawy

Katarzyna Rochowicz
W piątek w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie ma odbyć się wystawa Badiucao - chińskiego artysty, który w swoich dziełach sprzeciwia się działaniom rządów prezydenta Chin Xi Jinpinga. Do wystawy mogło jednak nie dojść, ponieważ chińska ambasada zażądała od galerii jej odwołania.
Zobacz wideo Sawicki: Czas najwyższy, żeby wyspecjalizowane służby postawiły zarzuty w sprawie rosyjskich wpływów

Wystawa Badiucao "Chiny. Opowieść Prawdziwa" zostanie otwarta 16 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Artysta jest znany ze swoich kontrowersyjnych dzieł, których znaczna część dotyczy krytycznej postawy wobec rządu prezydenta Chin Xi Jinpinga. W nowych dziełach Badiucao wyraża między innymi sprzeciw dotyczący wojny w Ukrainie oraz krytykuje samego Władimira Putina. Jedno z jego dzieł przedstawia rosyjskiego przywódcę jedzącego dziecięce ciała.

Badiucao w Warszawie. Ambasada Chin zażądała odwołania wystawy

Jak podaje Bloomberg, według artysty, konsul z chińskiej ambasady w Warszawie spotkał się w poniedziałek z dyrektorem galerii, aby zażądać odwołania wystawy. Dyplomata miał stwierdzić, że wystawa szkodzi wizerunkowi chińskiego rządu. - Powoli staje się schematem, że prawie każda wystawa, którą robię, bez względu na to, gdzie się odbywa - we Włoszech, w Czechach, a teraz w Polsce - oni robią coś (ambasada - red.), aby sabotować wystawę - powiedział Badiucao, cytowany przez Bloomberga. Jak dodał, "na pewno nie odwoła swojej nowej wystawy".

Galeria opublikowała w piątek 9 czerwca oświadczenie, w którym wyraziła swoje zaniepokojenie w związku z działaniami podejmowanymi przez stronę chińską. "Chcemy wyrazić zaniepokojenie i zdumienie działaniami Ambasady Chin w Warszawie podejmowanymi wobec Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, które prowadzone są od kilku dni, a których celem jest powstrzymanie otwarcia wystawy. Wysoki rangą przedstawiciel chińskiej Ambasady odwiedził Zamek Ujazdowski, domagając się zatrzymania wystawy, a do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego napływają listy domagające się cenzorskiej ingerencji w program Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jednocześnie strona internetowa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski została zablokowana na terenie Chińskiej Republiki Ludowej przez władze tego państwa" - głosi wpis.

Z kolei rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział we wtorek dziennikarzom w Pekinie, że nie wiedział o tej sytuacji. - Chciałbym tylko powiedzieć, że wymiana kulturalna powinna sprzyjać promowaniu obiektywnego zrozumienia i przyjaźni - stwierdził.

Kim jest Badiucao?

Badiucao jest chińskim rysownikiem politycznym, artystą, a także działaczem na rzecz praw. Artysta mieszka w Australii i jest uważany za jednego z najbardziej i znanych chińskich rysowników politycznych. "Jego uderzająco trafne grafiki i ilustracje, które często ironicznie przywołują wizualny język komunistycznej propagandy, wyrażają krytykę różnych form ideologicznej kontroli, sprawowanej przez władzę polityczną w Chinach i innych częściach świata" - pisze o twórcy galeria. Wystawa Badiucao "Chiny. Opowieść Prawdziwa" będzie możliwa do obejrzenia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie do 15 października 2023 roku. W czwartki wstęp jest wolny.

Więcej o: