Burze z gradem w Polsce. Gdzie zagrzmi? Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia dla pięciu województw

Gdzie w czwartek zagrzmi? Synoptycy IMGW wydali alerty dla kilku województw w Polsce - tam może pojawić się również grad. Ale burze mogą wystąpić tego dnia praktycznie w całym kraju.

W czwartek 15 czerwca obowiązuje szereg ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzą z gradem. Sytuacja może zagrozić przede wszystkim mieszkańcom północnej i północno-wschodniej Polski. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Gdzie może zrobić się niebezpiecznie?

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - podaje IMGW, prawdopodobieństwo oceniając na 80 proc. Alerty zostały wydane dla następujących województw:

  • pomorskiego (z wyłączeniem powiatu słupskiego i Słupska);
  • kujawsko-pomorskiego (powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki);
  • warmińsko-mazurskiego;
  • mazowieckiego (powiaty: żuromiński, mławski, ciechanowski, przasnyski, ostrołęcki, Ostrołęka, makowski, pułtuski, wyszkowski, ostrowski)
  • lubelskiego (powiat bialski i Biała Podlaska).

Alerty, zależnie od regionu, obowiązują od godziny 12:00 do 21:00 lub do północy.

Gdzie jest burza? W czwartek może zagrzmieć praktycznie w całej Polsce

Jak podają synoptycy prowadzący profil Burza-Alert-IMGW na Facebooku, w czwartek "prawie cała Polska, za wyjątkiem krańców zachodnich, znajduje się pod wpływem płytkiej zatoki niżowej znad południowo-wschodniej Europy. Dodatkowo pogodę nadal będzie kształtował utrzymujący się górny niż". Słabe burze będą możliwe w całym kraju z wyjątkiem Podkarpacia.

"Na wschodzie i północnym wschodzie kraju, a w szczególności na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu spodziewane są silniejsze burze z opadami deszczu około 25 mm, miejscami gradem oraz porywami wiatru do 70 km/h" - czytamy. W nocy z czwartku na piątek burze mają natomiast występować w północnej połowie kraju. Najsilniejsze zapowiadane są na północy Warmii i Mazur oraz na Suwalszczyźnie - czytamy we wpisie

Upały zbliżają się do Polski. Wraz z nimi w kraju zagoszczą burze

W drugiej połowie czerwca do Polski wkroczą upały. Jak pisaliśmy, nastąpi to prawdopodobnie w okolicach 18-19 czerwca. Początkowo najwyższe wartości będą odczuwane na północy, wschodzie i północnym wschodzie, później pojawią się też w innych regionach. Wraz z upałami pojawić w naszym kraju na dłużej zagościć mogą także burze, ulewy i grad o wielkości 2-3 cm, choć gwałtowniejsze zjawiska mogą pojawić się dopiero w przyszłym miesiącu. 

Więcej o: