Boże Ciało. Ulicami miast przejdą procesje. Są ograniczenia dla niektórych kierowców

W czwartek ulicami Warszawy i innych polskich miast przejdą procesje z okazji Bożego Ciała. Będą utrudnienia w ruchu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził zakaz jazdy niektórych samochodów ciężarowych.

W czwartek 8 czerwca katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwaną Bożym Ciałem. W Warszawie centralna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy bezpośrednio po mszy świętej, której, o godz. 10:00 w archikatedrze będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Procesja z bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przejdzie ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na plac Piłsudskiego.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

O godz. 10 rozpocznie się również msza w diecezji warszawsko-praskiej, w parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Procesja wyruszy mszy i zakończy się w parafii konkatedralnej na Kamionku, dla której jest to święto patronalne. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński. Procesja przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagielońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską.

Boże Ciało 2023. Są ograniczenia w ruchu ciężarówek

Jak poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego, w Boże Ciało od godz. 8:00 do 22:00 obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Ograniczenia nie obejmują m.in. pojazdów przewożących leki i środki medyczne, żywe zwierzęta, prasę czy artykuły spożywcze.

Inspektorzy ITD będą sprawdzali, czy zakaz jest przestrzegany. - Mamy nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Jeżeli ktoś łamie przepisy, może zostać zatrzymany - powiedział w rozmowie z PAP Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. Jego wypowiedź zacytował portal tvn24.pl.

Za naruszenie zakazu kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł. Również na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara finansowa - 1000 zł - czytamy na stronie GITD.

Więcej o: