Czy w piątek po Bożym Ciele wiernych obowiązuje post? To zależy

Zbliżający się długi weekend nasuwa wiernym Kościoła katolickiego ważne pytanie: czy w piątek po Bożym Ciele muszą się oni powstrzymać od spożywania pokarmów mięsnych? Jak się okazuje, zakaz przekreślający plany o grillu ze znajomymi, nie będzie obowiązywał każdego. Od czego to zależy?

Boże Ciało jest świętem ruchomym, wypadającym zawsze we czwartek 60 dni po obchodach Wielkanocy. W tym roku wierni będą je obchodzić już 8 czerwca. Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uświetniane jest uroczystą mszą i procesją. Ponieważ dzień ten jest w świetle prawa ustawowo wolny od pracy, wiele osób decyduje się skorzystać z jednodniowego urlopu, by spędzić długi weekend w towarzystwie rodziny i znajomych. Następujący po Bożym Ciele piątek nakłada na wiernych pewne ograniczenia, które mogą zaprzepaścić plany o wspólnym grillu na świeżym powietrzu. Czy obowiązuje wtedy post?

Zobacz wideo Pościg drogami powiatu radomskiego za 23-latkiem w BMW

Post dzień po Bożym Ciele. Czy katolicy nie mogą jeść mięsa?

Zgodnie z przyjętymi zasadami wiary katolickiej w każdy piątek obowiązuje post, w ramach którego wierni zmuszeni są powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Piątek następujący zaraz po Bożym Ciele nie jest od tej reguły wyjątkiem. Nie oznacza to jednak, że na pewno będziemy musieli zrezygnować z grilla ze znajomymi czy po prostu zjedzenia ulubionych potraw. Istnieje bowiem jedna sytuacja, w której możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku.

Dyspensa po Bożym Ciele. Biskup może znieść post w całej diecezji

Niektórzy księża zdają sobie sprawę z tego, że piątek następujący zaraz po Bożym Ciele stanowi część długiego weekendu, który wykorzystywany jest przez wiernych do dłuższego odpoczynku. Chcąc umożliwić im spożywanie pokarmów mięsnych, dopełniających ten wesoły czas, biskup może wydać dyspensę. Obowiązuje ona wówczas w całej diecezji. W tym roku na taki krok zdecydował się między innymi kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

"Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - brzmi komunikat opublikowany na stronie diecezji.

Więcej o: