Czy piątek po Bożym Ciele to dzień wolny od pracy? Czy trzeba brać urlop?

Boże Ciało to katolickie święto, które należy do dni wolnych od pracy i zajęć w szkołach. Czy w następujący po nim piątek (9 czerwca) też będzie wolne? Odpowiadamy.

Katolicka Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana Bożym Ciałem to święto ruchome - jego termin jest zmienny. Wierni obchodzą to święto zawsze 60 dni po Wielkanocy i trzy dni po święcie Trójcy Świętej. Upamiętnia ono ustanowienie sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. To jedno z tak zwanych świąt nakazanych. Oznacza to, że w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. 

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Czy w piątek po Bożym Ciele trzeba iść do pracy?

W tym roku Boże Ciało przypada 8 czerwca (jak zwykle w czwartek). To dobra okazja do przedłużenia sobie weekendu, więc nie brakuje pytań o to, czy może i piątek jest dniem wolnym od pracy. Niestety - nie jest. Pracownicy, którzy mają chęć na czterodniowy odpoczynek, muszą wziąć wtedy urlop.

Kiedy kolejny długi weekend? Dni wolne od pracy w 2023 roku

Następna szansa na przedłużenie weekendu będzie dopiero w wakacje, przy okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święta Wojska Polskiego, które przypadają 15 sierpnia. Będzie to wtorek, zatem jeden dzień urlopu (w poniedziałek 14 sierpnia) wystarczy, aby zapewnić sobie czterodniowy weekend.

Przypominamy listę nadchodzących dni ustawowo wolnych od pracy w 2023 roku:

  • 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego;
  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia (poniedziałek) - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia;
  • 26 grudnia (wtorek) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Więcej o: