Marsz 4 czerwca. Tłumy na ulicach w Krakowie i Szczecinie. "Tej fali już nic nie zatrzyma" [ZDJĘCIA]

Trwa Wielki Marsz opozycji organizowany przez Platformę Obywatelską. Tysiące osób idą ulicami Warszawy i manifestują swój sprzeciw wobec polityki rządu. Pochód ruszył jednak także w innych miastach.

Marsz 4 czerwca pod hasłem "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" ruszył o godzinie 12:00. - Tej fali już nic nie zatrzyma - mówił w Warszawie lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Pochody organizowane są także: w Krakowie, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie

Zobacz wideo Warszawskie metro przepełnione. Ludzie nie są w stanie do niego wsiąść

Marsz 4 czerwca nie tylko w Warszawie. Kraków: Pozdrawiamy dziś stolicę

Pomysł zorganizowania protestu w Szczecinie padł na spotkaniu mieszkańców miasta z posłami Platformy Obywatelskiej - Dariuszem Jońskim i Michałem Szczerbą. Publiczność zwróciła wówczas uwagę, że nie wszyscy mogą wyjechać i wyrazić swój sprzeciw w stolicy. Podobnie jest w Częstochowie. - W pełni popierając Marsz w Warszawie, nasze spotkanie w Częstochowie organizujemy dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą jechać do Warszawy - powiedziała Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

- Jeżeli zależy ci na wolności, demokracji, praworządności, normalności. Jeżeli zależy ci na Polsce, bądź razem z nami. Nieważne, jakie popierasz ugrupowanie opozycyjne, znów zmieńmy bieg historii - zachęcali organizatorzy demonstracji w Gorzowie Wielkopolskim. - Pozdrawiamy dziś stolicę, z sercem jesteśmy tam, gdzie toczy się bój o demokrację. Do tych wyborów pójdziemy w różnych konfiguracjach, ale wygramy dla Polski - mówiła w Krakowie Dorota Marek, członkini Platformy Obywatelskiej.

Manifestują też Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy i Francja

Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, mniejsze manifestacje organizują też społeczności polonijne w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech czy w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech Polacy będą demonstrować w trzech miastach: w Berlinie, we Frankfurcie nad Menem i w Oberhausen. 

4 czerwca - data nie jest przypadkowa

4 czerwca 2023 r. jest szczególną datą w polskim kalendarzu. W tym dniu przypada 34. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce (od czasu wybuchu II wojny światowej), w których spektakularne zwycięstwo odniosła "Solidarność". Wydarzenie upamiętnia Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2013 r. - podkreślono w niej, że w 1989 r. "siłę zastąpiła kartka wyborcza", a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.

Więcej o: