Marsz 4 czerwca nie będzie jedynym zgromadzeniem w Warszawie. Zarejestrowano ich aż 39 [MAPA]

W Warszawie odbędzie się wiele zgromadzeń publicznych, które nawiązywać będą do rocznicy częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Największym będzie marsz opozycji organizowany przez Donalda Tuska i Platformę Obywatelską.

W Warszawie w niedzielę 4 czerwca odbędzie się 39 zgromadzeń - informuje Urząd Miasta. Największym jest marsz lidera PO Donalda Tuska, który odbędzie się o godzinie 12:00 pod hasłem "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Uczestnicy ruszą z placu Na Rozdrożu i przejdą przed plac Zamkowy. 

Marsz 4 czerwca nie będzie jedynym w Warszawie

Wszystkie zgromadzenia zgłoszone na terenie Warszawy publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej. Poza marszem, którego inicjatorem jest Platforma Obywatelska, odbędą się również inne wydarzenia, m.in.:

  • w godz. 14.00-16.00: przed gmachem Ambasady Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederska 49;
  • w godz. 16.00-20.00: przed budynkiem przy ulicy Mickiewicza 49;
  • w godz. 18.00-22.00: przed budynkiem przy Alejach Ujazdowskich 6, w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu.

Mniejsze manifestacje Urząd Miasta Warszawy przedstawił także na mapce, którą udostępniamy poniżej:

Zgromadzenia 4 czerwca 2023 roku w WarszawieZgromadzenia 4 czerwca 2023 roku w Warszawie fot. Urząd Miasta Warszawa

Zobacz wideo Neumann: Marsz czwartego czerwca będzie największą demonstracją w Polsce po roku 1989

Trasa przemarszu opozycji. Z placu Na Rozdrożu przed Kolumnę Zygmunta 

Uczestnicy marszu opozycji zaczną się zbierać około godz. 11. Pochód ruszy o godz. 12 z placu Na Rozdrożu (niedaleko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) i przejdzie Alejami Ujazdowskimi, przez plac Trzech Krzyży, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście aż do placu Zamkowego, gdzie przed Kolumną Zygmunta przemówienie wygłosi Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Według organizatorów w marszu weźmie udział nawet 200 tysięcy osób. Chętni organizują przyjazdy z całej Polski, a nawet z Niemiec.

34. rocznica częściowo wolnych wyborów. Początek zmian 

Zgromadzenie odbędzie się w 34. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w Polsce (od czasu wybuchu II wojny światowej), w których spektakularne zwycięstwo odniosła "Solidarność". Wydarzenie upamiętnia Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2013 r. - podkreślono w niej, że w 1989 r. "siłę zastąpiła kartka wyborcza", a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.

Więcej o: