Media: Abp Sławoj Leszek Głódź w ciężkim stanie. Archidiecezja dementuje: Cieszy się dobrym zdrowiem

Abp Sławoj Leszek Głódź trafił do szpitala, jest w ciężkim stanie - podało Radio ZET, powołując się przy tym na kilka źródeł. Informację tę zdementowała rzeczniczka Archidiecezji Białostockiej Teresa Margańska. - Cieszy się dobrym zdrowiem - powiedziała w rozmowie z tvp.info.

W piątek Radio ZET podało, że dziennikarz Radosław Gruca dowiedział się, iż abp Sławoj Leszek Głódź przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Informację tę reporter miał potwierdzić w kilku źródłach. Nieco później portal tvp.info zdementował tę wiadomość. - Przed chwilą rozmawiałam z arcybiskupem. Ani arcybiskup, ani ksiądz, który się nim opiekuje, nie mają takich wiadomości, o których informują media - powiedziała w rozmowie z portalem rzeczniczka Archidiecezji Białostockiej Teresa Margańska. Jak dodała, zgodnie z relacją księdza opiekującego się Głódziem arcybiskup cieszy się dobrym zdrowiem i przebywa w domu.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Watykan

Przypomnijmy, w 2021 roku Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych w archidiecezji gdańskiej. Duchowny dostał nakaz zamieszkania poza terenem archidiecezji. Poza tym w wyniku dochodzenia Stolica Apostolska nałożyła na duchownego zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Wcześniej, w 2013 i 2019 roku pojawiały się wobec niego zarzuty m.in. stosowania mobbingu wobec podległych mu księży. Po jednym z materiałów prasowych do nuncjusza apostolskiego zgłosiło się 16 duchownych, którzy potwierdzali prawdziwość przedstawionych zarzutów. 

Po karach nałożonych przez Watykan abp Głódź przeniósł się do swojej rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Wkrótce został sołtysem Piasków, części wsi Bobrówka, choć prawo kanoniczne zabrania duchownych pełnienia urzędów publicznych.

W ostatnich miesiącach duchowny pojawił się na otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej, a także koncelebrował mszę w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Głódź ma obecnie 77 lat.

***

Więcej o: