Pogoda w czerwcu jeszcze zaskoczy? IMGW ostrzega przed... przymrozkami. Alerty dla 9 województw

Czerwcowa pogoda może zaskoczyć mieszkańców aż dziewięciu województw w Polsce. IMGW wydał alert dotyczący przymrozków. Synoptycy prognozują również zbliżające się najcieplejsze dni czerwca od wielu lat.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla dziewięciu regionów Polski. Powodem są przymrozki, które będzie można odczuć w godzinach porannych na początku weekendu. Gdzie synoptycy ostrzegają przed zagrożeniami meteorologicznymi?

Zobacz wideo Czerwcowe nowości na Netliksie [ZWIASTUN]

IMGW. Prognoza zagrożeń meteorologicznych. Gdzie w Polsce będą odczuwalne przymrozki?

Według prognozy zagrożeń meteorologicznych sporządzonej przez synoptyków z IMGW, w piątek alerty pierwszego stopnia spowodowane przymrozkami obowiązują w województwie mazowieckim (powiaty wschodnie i północne), pomorskim (powiaty południowe), zachodniopomorskim (powiat łobeski, świdnicki, drawski, szczecinecki, stargardzki, wałecki, choszczeński i goleniowski), kujawsko-pomorskim (powiaty północne), wielkopolskim (powiaty północne), warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim (powiat bieszczadzki) i małopolskim (powiat tatrzański i nowotarski). W sobotę przymrozki będzie można odczuć na terenie województwa podkarpackiego, konkretnie w powiecie bieszczadzkim i małopolskim w powiecie tatrzańskim i nowotarskim. Na niedzielę synoptycy nie wydali alertów dotyczących zagrożeń dla żadnego regionu.

Pogoda. Synoptycy prognozują najcieplejsze dni w czerwcu od wielu lat

Wraz ze zbliżającym się latem, synoptycy zapowiedzieli w prognozie długoterminowej najcieplejsze od wielu lat dni, które mają nastąpić już niedługo w czerwcu. To doskonała okazja do zaplanowania urlopu i wykorzystania sprzyjających warunków. Małe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w najbliższym czasie sprzyja potencjalnym zagrożeniom pożarowym w lasach. W zeszłym roku pierwsze upały zanotowano 9 czerwca w Puławach. O szczegółach wakacyjnej prognozy pogody informowaliśmy w artykule wyżej.

Więcej o: