Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca. Jest nowy metropolita katowicki

Katarzyna Rochowicz
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego - poinformowała w środę Nuncjatura Apostolska w Polsce. Skworc złożył rezygnację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Papież wyznaczył jego następcę.

W niedzielę 28 maja arcybiskup Wiktor Skworc odszedł na biskupią emeryturę w wieku 75 lat. Jego następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas.

Zobacz wideo Borys Budka gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Abp. Skworc odszedł na emeryturę. Prosi wiernych o przebaczenie

Skworc pożegnał się z wiernymi oraz napisał list, który odczytano w kościołach archidiecezji katowickiej. "Porządek w Kościele utrzymuje duch posłuszeństwa i prawo kanoniczne (...), które nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75. roku życia. Stało się to 19 maja br. i już przedtem złożyłem swój urząd w ręce papieża Franciszka, z nadzieją, że rychło przyjmie moją rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę" - napisał Skworc. Jak stwierdził, starał się budować żywy Kościół, "mocno osadzony w realiach społecznych Górnego Śląska". W jego ocenie służył kościołowi "zawsze zgodnie z wolą przełożonych".

Jednocześnie arcybiskup przeprosił diecezjan i poprosił o wybaczenie. "Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem, dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie" - napisał. Skworc był metropolitą katowickim od 2011 roku.

Abp. Wiktor Skworc. Niejasna przeszłość i kwestia tuszowania pedofilii

Osoba abp. Skworca od jakiegoś czasu wzbudza wśród niektórych wiernych i duchownych spore kontrowersje. Może być bowiem kojarzona np. w związku ze współpracą ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, jak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Duchowny w 1979 roku został zarejestrowany jako TW "Dąbrowski" oraz "Wiktor". W ocenie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego arcybiskup Skworc działał w pełni świadomie i przekazywał służbom informacje na temat m.in. działaczy opozycji. Współpraca formalnie została rozwiązana w dziesięć lat później, w 1989 roku. W 2006 roku Skworc odniósł się do tych wydarzeń, pisząc w "Gościu Niedzielnym", że "patrząc z dzisiejszej perspektywy, przyznaję, że z matni zastawionej na mnie przez SB wychodziłem mało radykalnie. Zabrakło mi wówczas odwagi. Dziś czuję się zobowiązany przeprosić za to".

W liście Skworc napisał także: "Zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć".

Przypomnijmy jednak, że w 2021 roku metropolita katowicki złożył rezygnację ze swoich funkcji w Konferencji Episkopatu Polski. Było to następstwo zakończenia dochodzenia Stolicy Apostolskiej ws. jego zaniedbań, których miał się dopuścić jako biskup tarnowski w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji. Skworc miał zlekceważyć oskarżenia dotyczące Stanisława P. Postanowił przenieść go na ukraińską parafię, gdzie P. dalej miał dopuszczać się przestępstw na małoletnich. Jak wynika ze śledztwa, miał skrzywdzić ponad 90 chłopców. 

Ks. Adrian Galbas nowym metropolitą katowickim

Ks. Adrian Galbas urodził się w Bytomiu w 1968 roku. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. - W latach 1987-1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śl., a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1994 – 1995 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL - czytam na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej. 2 grudnia 2019 roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym Diecezji Ełckiej. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku.

Więcej o: