Sprawdzony sposób na kleszcze. Ten produkt skutecznie odstraszy groźne pasożyty

Kleszcze to niewielkie pasożyty, których ugryzienie może skutkować wieloma groźnymi chorobami. Niebezpiecznemu ukąszeniu można jednak zapobiec. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z jednego naturalnego produktu, którego szczególnie nie lubią te pajęczaki. Naniesiony na skórę skutecznie zniechęci pasożyty.

Większość środków przeciwko kleszczom, które dostępne są w sklepach zawiera związek DEET, który jest niebezpieczny dla skóry i organizmu człowieka. Substancja ta może wywoływać podrażnienia, bóle głowy, a nawet trudności w oddychaniu czy zaburzenia pamięci. Warto więc sięgnąć po naturalne produkty, które pozwolą odstraszyć te groźne dla zdrowia i życia pasożyty.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Olejek eteryczny. Produkt skuteczny w walce z kleszczami

Kleszcze do życia i rozwoju potrzebują krwi żywiciela, którym mogą być zarówno ludzie jak i zwierzęta. Pajęczaki te są ślepe, a swoje ofiary odnajdują głównie po zapachu potu, feromonów oraz temperaturze ciała. Kleszczy można skutecznie uniknąć bez konieczności sięgania po preparaty zawierające szkodliwy DEET. Wystarczy do tego celu użyć naturalnych olejków eterycznych o intensywnym zapachu. Szczególnie nielubiane przez kleszcze są:

 • Olejek goździkowy - ten olejek nie tylko odstrasza kleszcze i inne owady, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak: ból głowy, ból ucha, niestrawność czy stres.
 • Olejek różany - oprócz działania odstraszającego kleszcze, olejek różany posiada również właściwości bakteriobójcze, antywirusowe, antyseptyczne i przeciwzapalne.
 • Olejek lawendowy - jego słodki i przyjemny zapach odstrasza nie tylko kleszcze, ale także muchy i komary.
 • Olejek z trawy cytrynowej - ten olejek skutecznie odstrasza kleszcze, muchy, meszki i pchły. Może być również stosowany bezpośrednio na skórę.
 • Olejek eukaliptusowy - badania wykazały, że ekstrakt z eukaliptusa nie tylko odstrasza kleszcze, ale także zmniejsza ryzyko zakażeń.
 • Olejek z drzewa herbacianego - ten olejek może być stosowany bezpośrednio na skórę, bez konieczności rozcieńczania go.
 • Olejek tymiankowy - jest jednym z najmocniejszych olejków eterycznych i odstrasza kleszcze, komary, czy meszki. Posiada również działanie przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne.

Domowy odstraszacz insektów. Wystarczy kilka składników

Olejki eteryczne, mimo że są naturalne, nie wszystkie są w pełni bezpieczne do bezpośredniego nakładania na skórę. Są to intensywnie pachnące i silnie działające substancje, które należy odpowiednio rozcieńczyć przed użyciem. Ważne jest, aby olejki eteryczne były stosowane z zachowaniem ostrożności, szczególnie w przypadku dzieci. Zaleca się więc, aby przed aplikacją na odsłonięte części ciała zostały rozcieńczone w oleju roślinnym, takim jak olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany, jojoba, z nasion winogron czy z wiesiołka.

W celu zwiększenia skuteczności odstraszacza warto przygotowywać płyn z mieszanki olejków eterycznych, które chronić będzie przed różnymi insektami. Aby sporządzić naturalny preparat przeciwko komarom, kleszczom, czy innym pajęczakom należy zmieszać ze sobą:

 • 4 łyżeczki oleju roślinnego
 • od 15 do 20 kropli olejku różanego
 • od 15 do 20 kropli olejku lawendowego
 • 1 łyżkę miąższu aloesu

Po rozmieszaniu składników należy przelać substancję do niewielkiej buteleczki. Gotowy płyn można stosować przez smarowanie lub pryskanie odsłoniętych części ciała, ubrania lub pościeli.

Naturalny, domowy spray bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży

Warto pamiętać, że m.in. olejek z drzewa herbacianego może być stosowany na skórze bez uprzedniego rozcieńczania. Można także z jego użyciem przygotować spray odstraszający kleszcze. W tym celu wystarczy od 10 do 20 kropli olejku zmieszać z połową szklanki wody. Gotowy roztwór należy przelać do butelki z atomizerem, dzięki której płyn będzie można rozpylić na odsłoniętych częściach ciała. Preparat ten może być bezpiecznie stosowany przez dzieci i kobiety w ciąży.

Więcej o: