IMGW podpowiada, kiedy najlepiej zaplanować urlop. Synoptycy zapowiadają najcieplejsze dni tego lata

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze plany dotyczące spędzenia urlopu w najkorzystniejszych warunkach pogodowych. Kiedy latem 2023 udać się na wyjazd? Synoptycy opublikowali długoterminową prognozę pogody.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To sprawia, że wiele osób zaczyna planować urlopy, aby odpocząć. Czynnikiem, który odgrywa istotną rolę w podjęciu decyzji o wybraniu najlepszego momentu na wyjazd, jest pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę na wakacje.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Pogoda na wakacje 2023. Kiedy zaplanować urlop? Synoptycy odpowiadają

IMGW opublikował w mediach społecznościowych długoterminową prognozę pogody. Według niej kolejne tygodnie będą cieplejsze, niż zazwyczaj odnotowywano między 1991 a 2020 rokiem. Chłodniej może być na północy kraju. Najcieplejszy okres w wakacje przypadnie na 24 i 25 tydzień roku, czyli od 12 do 25 czerwca. Według synoptyków temperatura będzie wtedy wyższa o około 2 stopnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jak informują synoptycy z dobrapogoda24.pl, w zeszłym roku pierwszy upał w Polsce zanotowano 9 czerwca w Puławach oraz w miejscowości Cicibór. Wtedy temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza wystąpiła w Polsce najpóźniej od 12 lat. Od 26 czerwca będzie dostrzegalny spadek temperatury do zakresu normy. Według wstępnych prognoz IMGW w sierpniu i wrześniu nastąpi spadek temperatury do 1 stopnia Celsjusza powyżej normy.

Synoptycy zapowiadają opady w wakacje po okresie suszy

Synoptycy informują również o możliwych opadach atmosferycznych. W ciągu najbliższych tygodni prognozy nie przewidują częstych deszczów z powodu antycyklonu Wiola, który dosięga Polski z obszarów niedaleko Wysp Brytyjskich. W wyniku dominacji wyżu będzie słonecznie i ciepło. Negatywnym aspektem jest w tym przypadku szybkie pogłębianie się suszy i wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Od 12 czerwca wraz z najcieplejszym okresem można spodziewać się pojawienia opadów, zwłaszcza na południu Polski. Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: