Boże Ciało. Czy to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Co roku wypada w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Czy Boże Ciało jest świętem nakazanym? Czy tego dnia osoby wierzące muszą iść do kościoła?

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Wypada 60 dni po Wielkanocy, w czwartek pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. Powstało jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W 2023 roku wypada ono 8 czerwca. Dla wiernych Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa stanowi jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. 

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało. Czy to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało jest jednym ze świąt nakazanych. Oznacza to, że w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego jeżeli w Boże Ciało nie jesteśmy w stanie wziąć udziału w nabożeństwie, do kościoła możemy udać się dzień wcześniej. "Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego" - czytamy w kanonie 1248. Nieobecność podczas mszy świętej we wskazanych terminach jest równoznaczna z popełnieniem grzechu.

Boże Ciało. Czy trzeba brać udział w procesji?

Charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje, które odbywają się niemal we wszystkich miastach w Polsce. Na trasie pochodu są cztery ołtarze, przy których wierni oraz kapłani odśpiewują perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Zwyczaj procesji pojawił się w naszym kraju już w XV wieku. W późniejszych czasach traktowany był jako symbol jedności narodu i wiary. Procesja jest więc ważnym elementem obchodów corocznego święta. Należy jednak pamiętać, że udział w pochodzie jest dobrowolny i nie zastępuje on uczestnictwa we mszy świętej. 

Więcej o: