Tęczowa flaga, obok Biblia. W kościele modlono się za osoby LGBT+. Godek i Nowak nie wytrzymały

W kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie po raz pierwszy odbyło się nabożeństwo ekumeniczne poświęcone w szczególności osobom LGBT+. Modlono się za osoby doświadczające agresji i dyskryminacji. Nabożeństwo już spotkało się z krytyką skrajnie prawicowej działaczki Kai Godek oraz kurator Barbary Nowak.

Ekumeniczne nabożeństwo zostało odprawione w piątek wieczorem w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie. Odbyło się ono dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii Bifobii i Transfobii, które przypadło dwa dni wcześniej. "Będziemy się modlić o panowanie miłości, o bezpieczeństwo i wolność od przemocy dla osób LGBT+, które także w naszym kraju doświadczają dyskryminacji i agresji" - zapowiadała parafia.

Zobacz wideo Śmiszek: Promować to można chipsy albo kurczaka w supermarkecie, a nie homoseksualność (wypowiedź z października)

Nabożeństwo poprowadził ks. Michał Jabłoński, a kazanie wygłosił dominikanin o. Maciej Biskup. W przygotowania zaangażowana była m.in. Fundacja Wiara i Tęcza, działająca na rzecz chrześcijan LGBT+. W kościele umieszczono też tęczową flagę. - Dyskryminacja ze strony Kościoła chrześcijańskiego wobec jakiegokolwiek dziecka bożego na podstawie jakiejkolwiek zewnętrznej, czy wewnętrznej różnicy jest ciosem wymierzonym w samo serce Ewangelii (...). Biblia i tęczowa flaga spoczywają obok siebie jako znak jedności i zgody, a nie wrogości i podziału - mówił na początku nabożeństwa ks. Michał Jabłoński.

 

- Każdy rodzaj dystansu, obcości świadomie wyrażanej, jest obrazoburczym uderzeniem Boga i w człowieczeństwo - mówił podczas kazania o. Maciej Biskup. Wskazywał, że osoby LGBT+ doświadczają tego, że "ktoś chce im pisać pewien projekt życia na to, jak być w społeczeństwie, rodzinie, kościele, wspólnotach". - Tymczasem Duch Święty nie jest strażnikiem sztywnego projektu życia wyznaczonego przez lękową moralność, ale jest obrońcą potencjału, który każdy z nas niesie - przekonywał. Duchowny zaznaczył, że "osoby LGBT+ mają w sobie potencjał człowieczeństwa, w którym można kimś się zaopiekować, zatroszczyć się o kogoś, być przy kimś na dobre i na złe".

Nabożeństwo ekumeniczne dla osób LGBT+. "Ciężka herezja"

Wydarzenie w kościele nie umknęło uwadze m.in. antyaborcyjnej działaczki Kai Godek, której fundacja jest znana z promocji homofobicznych treści. "Szczęść Boże, Dominikanie, jeden z Waszych współbraci odleciał w ciężką herezję. Czy będzie jakaś reakcja władz zakonnych, czy to wszystko było po prostu w porozumieniu z władzami zakonu?" - napisała. Sprawę skomentowała też małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak. "W ogłoszonym przez lewackie środowiska Dniu przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii ewangelicy- reformowani świętowali w Warszawie, z nimi przeor klasztoru dominikanów w Łodzi. Chciałam go zapytać, jako katolika, czy słyszał o tym, że Bóg jest niezmienny?" - stwierdziła na Twitterze.

Więcej o: