CKE "pożyczyła" grafikę na egzamin ósmoklasisty. Jej autor nic o tym nie wiedział

W środę ósmoklasiści zmierzyli się z egzaminem z matematyki. Biegli w memach i śmiesznych obrazkach uczniowie szybko rozpoznali, że mapka dołączona do jednego z zadań to praca artysty znanego jako Itchy Feet. Rzecz w tym, że w autor nie został nigdzie popisany, a sama grafika była wykadrowana - usunięto z niej nie tylko żartobliwe napisy, ale też odnośniki do stron rysownika. Na prośbę mediów do sprawy odniosła się CKE.

Sprawą mapki na egzaminie ósmoklasisty zainteresował się Zbyszek "Kebab" Piotrowicz z portalu gamingowego Arhn.eu. Zapytał artystę na Twitterze, czy wie, że jego grafika trafiła do arkusza i czy Centralna Komisja Egzaminacyjna zapytała go o zgodę. "Nie, nikt nie kontaktował się ze mną w tej sprawie. Przykre, bo zazwyczaj pozwalam wydawcom i instytucjom edukacyjnym na przedruk moich prac za darmo. Ale najpierw trzeba zapytać" - odpisał Itchy Feet.

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Egzamin ósmoklasisty. CKE użyła ilustracji bez zgody autora

Jak zauważył autor, na jego mapie w serwisie vividmaps.com (tę stronę CKE podała jako "źródło", z którego pobrała grafikę - red.) pozostawiono oryginalne podpisy miejsc - jak "dworzec główny przejęty przez gołębie", "jakaś tam wieża", "hipsterskie chatki z cegieł" i "park dilerów narkotykowych" - a przede wszystkim pseudonim, imię i nazwisko artysty oraz odnośniki do jego stron w sieci.

"Tak więc ktokolwiek to zrobił, zadał sobie trud, aby wykadrować informacje o mnie i usunąć wszystkie podpisy, a potem opisał to jako wynik wyszukiwania z Google" - dodał Itchy Feet. "To mi przypomniało, jak sam byłem ośmiolatkiem i cytowałem Wikipedię w wypracowaniach..." - podsumował.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 29. Wrocław, maj 2021. Egzamin ósmoklasisty ruszyły. Gdzie znaleźć arkusze i odpowiedzi?

Dlaczego CKE nie zapytała artysty o zgodę? Jest komentarz

Robert Kędzierski z Next.gazeta.pl poprosił CKE o komentarz w tej sprawie. Komisja stwierdziła w odpowiedzi, że nie skontaktowała się z rysownikiem, bo mogłaby w ten sposób złamać prawo. "Jednocześnie podkreślić należy, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty przygotowywanie, drukowanie, przechowywanie i transport materiałów egzaminacyjnych muszą odbywać się w warunkach zapewniających ich ochronę przed nieuprawnionym ujawnieniem, a osoby uczestniczące w przygotowywaniu, drukowaniu, przechowywaniu i transporcie tych materiałów są obowiązane do nieujawniania osobom nieuprawnionym materiałów egzaminacyjnych" - przekazała CKE.

Zaginione małżeństwo z Warszawy Zaginięcie małżeństwa z Mokotowa. Sąsiadka pary zdradziła szczegóły

"Z uwagi na konieczność zapewnienia tej ochrony nie ma możliwości konsultacji z autorem utworu. Stąd też w arkuszach podawane są każdorazowo źródła materiałów, w tym materiałów wykorzystanych do stworzenia grafiki, jeżeli jest to grafika ilustracyjna" - czytamy w uzasadnieniu. Więcej szczegółów w tym artykule.

Więcej o: