Pogoda na Boże Ciało 2023. Co czeka nas w czerwcu? IMGW: Temperatura powyżej normy wieloletniej

Czerwiec coraz bliżej. W tym okresie odbywa się Boże Ciało, które dla wielu jest okazją do wyjazdu na urlop. Wszystko wskazuje na to, że nie będziemy mieli wtedy powodu, by narzekać na pogodę.

Boże Ciało jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Jako święto ruchome co roku wypada ono w inny czwartek. Tym razem w kalendarzu znajdziemy je 8 czerwca. Korzystając z faktu, że od weekendu dzieli je tylko jeden dzień pracujący, Polacy chętnie wyjeżdżają na krótki urlop. Jakiej pogody możemy się na nim spodziewać?

Zobacz wideo Łosie przebiegające przez jezdnię w Rawie Mazowieckiej

Prognoza długoterminowa na czerwiec. Temperatura powyżej normy, opady w normie

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej, wydanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tegoroczny czerwiec zapowiada się raczej pogodnie. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna utrzymać się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Przykładowo dla Warszawy, Krakowa i Wrocławia wynosi ona 17/18 st. C, w Łodzi jest to 16/17 st. C, w przypadku Gdańska 15/16 st. C, a Zakopane to już tylko 13/14 st. C.

Tendencję do wyższych wartości odczytywanych w tym okresie z termometrów zdają się potwierdzać dane z czerwca ubiegłego roku. Z grafiki, którą IMGW podzieliło się na swoim Twitterze, wynika, że początek miesiąca nie był jeszcze zbyt gorący. Przez pierwsze dni temperatura w wielu miejscach nie przekraczała pułapu 20 st. C, po to, by z końcem pierwszego tygodnia, wzrosnąć do blisko 30 st. C. Normą stały się wartości powyżej 20, miejscami 25 st. C, a od drugiej połowy trzeciego tygodnia w repertuarze pojawiła się temperatura sięgająca ponad 30 st. C. Utrzymała się ona przez niemal cały ostatni tydzień czerwca 2022 roku. Najwyższą odnotowaną wtedy wartością było niebotyczne 37 st. C, a najniższą 14 st. C.

Boże Ciało (zdjęcie ilustrujące) Boże Ciało. Jak najlepiej zaplanować urlop? Dni wolne od pracy w 2023 roku

Pogoda na Boże Ciało. Co z opadami w czerwcu?

Wysoka temperatura i przekraczanie norm z jednej strony cieszy, gdy stoi przed nami perspektywa wyjazdu nad morze czy jezioro, z drugiej jednak strony napawa obawą. O suszy i problemie niedoboru deszczu słyszy się dziś często w różnych mediach, a 30 st. C nie brzmi już tak atrakcyjnie, gdy mamy spędzić cały dzień w zabetonowanym mieście. W długoterminowych przewidywaniach IMGW została poruszona także kwestia opadów. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej" - brzmi zapowiedź tego obszaru pogodowego.

Więcej o: