Żółty pyłek sosny jest wszędzie. Jakie ma właściwości? Jak go zbierać? "To jeden ze skarbów"

Żółty pyłek sosny jest wszędzie - na karoseriach samochodów, oknach, parapetach, balkonach, a nawet taflach jezior. Choć u wielu może wzbudzać irytację, okazuje się, że to "jeden ze skarbów, którym darzy nas królowa polskich lasów".

Intensywne kwitnienie sosny trwa na przełomie maja i czerwca, lecz wiele zależy od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. W efekcie roślina wydziela pyłek o charakterystycznej żółto-zielonej barwie. "W tradycyjnej medycynie chińskiej uważany jest za prawdziwe panaceum w zasadzie na prawie wszystko" - piszą Lasy Państwowe. 

Zobacz wideo "Lasy Państwowe zasłaniają się 'tajemnicą przedsiębiorstwa'. To łamanie wszelkich zasad transparentności"

Skąd się bierze żółty pyłek? "Jeden ze skarbów, którym darzy nas królowa polskich lasów"

Kwiaty sosny są zapylane nie przez owady, a przez wiatr. Żeńskie wyrastają parami na końcach młodych pędów. Z kolei męskie można zauważyć w skupiskach, tzw. klastrach, na końcu gałęzi. To właśnie one wytwarzają żółty pyłek. Jeden kwiatostan dostarcza ponad 5 milionów jego ziaren. "Jeden ze skarbów, którym właśnie teraz, w maju, darzy nas królowa polskich lasów" - czytamy w poście Nadleśnictwa Szczecinek. 

Żółty pyłek o niesamowitych właściwościach. Na stres i siły witalne. Jak go zbierać?

Pyłek ma niesamowite właściwości. Stanowi jedno z niewielu naturalnych źródeł testosteronu i androstendionu. Według zwolenników naturalnej medycyny systematyczne stosowanie "sosnowego kurzu" zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, a przede wszystkim pobudza siły witalne i  wyraźnie przeciwdziała zmęczeniu

Pyłek można stosować jako dodatek do żywności. Ma wysoką wartość odżywczą - zawiera liczne aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Zalecany jest również jako środek wykrztuśny, przeciwbólowy, zwiększający wytrzymałość i odporność, poprawiający stan skóry, ułatwiający odchudzanie, zapobiegający przerostowi prostaty.

Jak zbierać pyłek? Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, "należy zebrać niewielką ilość kwiatów, najlepiej z sosny pochodzącej z samosiewu, rosnącej na nasłonecznionej roli, aby nie zrobić szkód w lesie. Wybieramy zamknięte kwiatostany, czyli takie, z których nie osypuje się pyłek w czasie zbierania. Można obciąć nieco twardszy czubeczek kwiatu". 

Pyłek sosnowy utrapieniem dla alergików

Pyłek ma także swoje ciemne strony. Ze względu na swoje wysokie stężenie w powietrzu często powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa czy gardła, co może objawiać się:

  • nadmierną produkcją wydzieliny, 
  • katarem siennym, 
  • łzawieniem oczu,
  • kaszlem. 

Alergia na pyłki sosny występuje niezwykle rzadko. Lekarze wyróżniają trzy główne symptomy:

  • katar sienny w postaci obfitej, wodnistej wydzieliny,
  • ograniczona drożność nosa,
  • podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.
Więcej o: