Pogoda. Gdzie jest burza? Pierwsze wyładowania już na Lubelszczyźnie. To jednak nie koniec

W środę 24 maja burze prognozowane są głównie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Miejscami może spaść drobny grad. Niewykluczone lokalne podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw.

W środę "najgroźniejsze zjawiska w trakcie burz mogą wystąpić na obszarze od Warmii przez Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie. Głównym zagrożeniem będą wolno przemieszczające się komórki burzowe, którym miejscami mają towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 milimetrów. Lokalnie burze mogą być stacjonarne, powodując kumulacje opadów i doprowadzając do lokalnych podtopień" - informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Porywy wiatru podczas burz nie powinny przekraczać 70 km/h. Miejscami może spaść drobny grad.

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Gdzie jest burza? Stan na godz. 12

Między godz. 11:00 a 12:00 zagrzmiało na Lubelszczyźnie, w okolicy Zamościa i Szczebrzeszyna. IMGW zapowiada, że w najbliższych godzinach aktywność burzowa zacznie wzrastać. Miejscami będą utrzymywać się również wieczorem oraz na początku nocy. 

Kutno. Potężny pożar w zakładzie produkującym rozpuszczalniki. Pracownik trafił do szpitala Pożar w zakładzie produkującym rozpuszczalniki. Pracownik w szpitalu

Burze z gradem w środę. "Żółte" alerty IMGW dla kilku regionów

IMGW wydał "żółte" ostrzeżenia przed burzami z gradem. Obowiązują w powiatach:

  • warmińsko-mazurskim (powiaty: ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski, nidzicki);
  • pomorskim (powiaty: sztumski i kwidzyński);
  • kujawsko-pomorskim (powiaty: Grudziądz, grudziądzki, brodnicki);
  • mazowieckim (za wyjątkiem powiatów: sierpeckiego, Płocka, płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego, żyrardowskiego, Ostrołęki, ostrołęckiego, ostrowskiego, łosickiego);
  • świętokrzyskim (za wyjątkiem powiatów zachodnich);
  • lubelskim (za wyjątkiem powiatów: Biała Podlaska, bialskiego, włodawskiego, chełmskiego);
  • małopolskim (powiaty: dąbrowski, Tarnów, tarnowski, brzeski, Nowy Sącz, nowosądecki, gorlicki);
  • podkarpackim.

Alerty będą obowiązywały od godz. 13:00 do 23:00.

Więcej o: