MON ogłasza start programu ORKA. Polska kupi okręty podwodne. Wiemy, ile i kiedy

Katarzyna Rochowicz
Polska armia planuje zakup okrętów podwodnych. Podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że resort obrony przystępuje do realizacji programu ORKA.
Zobacz wideo Lasek: PAŻP podlega ministrowi, dlatego nie powinien on unikać odpowiedzialności za incydenty z dronami

Podczas środowej konferencji Defence24 Day na Stadionie Narodowym w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że resort obrony przystępuje do realizacji programu ORKA. 

Program ORKA. Błaszczak o zakupie okrętów podwodnych: "Zakończyliśmy rozmowy z wykonawcą"

- Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego. Niebawem ogłosimy więcej szczegółów w sprawie liczby okrętów, a także i wyposażenia oraz kompetencji, które chcemy pozyskać dla polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowo-badawczych - poinformował Błaszczak. - Zakończyliśmy rozmowy z wykonawcą, czyli konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w zakresie uruchomienia części wykonawczej kontraktu - przekazał minister. Jak dodał wicepremier, polskie okręty podwodne powinna cechować długotrwałość realizowanych misji, wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji, a także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością. Jak mówił minister resortu obrony, "pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te, mogące skrycie przemieszczać się pod wodą".

- W tym roku rozpoczynamy budowę pierwszego okrętu, a niedługo później przystąpimy do wykonania dwóch kolejnych jednostek, tak żeby wszystkie były gotowe do 2031 roku - poinformował Mariusz Błaszczak.

"Dostawy pierwszego okrętu planowane są w latach 2024-2026. Przy czym, zakłada się, że przed kontraktem na zakup okrętów podpisane zostaną stosowne umowy międzyrządowe, stwarzające warunki do rozwoju strategicznej współpracy wojskowej i przemysłowej na kanwie programu ORKA pomiędzy Polską a krajem dostawcy" - głosi komunikat na stronie rządowej z 2017 roku. "Jednym z priorytetowych obszarów jest rozwój Marynarki Wojennej RP. Priorytet ten realizowany jest w ramach programu operacyjnego 'Zwalczanie zagrożeń na morzu', zakładającego systematyczną i kompleksową odbudowę potencjału morskiego" - czytamy.

Więcej o: