Egzamin ósmoklasisty 2023 rozpoczęty. Co pojawiło się w arkuszach z języka polskiego?

W poniedziałek uczniowie przystąpili do arkuszy z języka polskiego, rozpoczynając tym samym trzydniowe zmagania z egzaminem ósmoklasisty. Co się na nim pojawiło?

Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Na początek, 23 maja, młodzież zmierzyła się z językiem polskim. W kolejnych dniach ósmoklasiści napiszą jeszcze egzaminy z matematyki i języka obcego. Co pojawiło się na poniedziałkowym egzaminie?

Zobacz wideo Neumann: Musimy przebudować cały system edukacji

Egzamin ósmoklasisty 2023. Co pojawiło się na języku polskim?

Bohaterką tegorocznego egzaminu z języka polskiego była "Balladyna". Z relacji uczniów wynika, że arkusze nie były trudne. Po godzinie 13 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne arkusze. Można je znaleźć pod TYM adresem.

Poza "Balladyną" uczniom przyszło zmierzyć się z tekstem "Odkorkuj swój talent" opublikowanym przez focus.pl i odpowiedzią na dotyczące go pytania. Uczniowie mieli także zredagować zaproszenie na premierę filmu pt. "Łowcy talentów" oraz napisać wypracowanie na jeden z poniższych tematów:

  1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależ od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  2. Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Uczniowie sprawdzą swoją wiedzę podczas egzaminów ósmoklasisty. Kiedy wyniki?

W tym roku do egzaminów podchodzi prawie 503 tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ponad 14 tysięcy uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rosyjskiej agresji. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi, że w tym roku egzaminy są przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Tak będzie na egzaminach w tym roku i w przyszłym roku. - Wracamy do pełnych wymagań podstawy w 2025 roku - wyjaśnia szef CKE.

Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec mówił wcześniej, że jego szkoły jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminu. - Mamy listy zdających, uczniowie są poinformowani, gdzie będą pisali, w jakich warunkach, jakie będą mieli dostosowania do pisania" - powiedział dyrektor. - Sprawdzony mamy sprzęt komputerowy, bo część uczniów z głęboką dysleksją będzie pisała na komputerze. Mamy również uczniów z Ukrainy - oni też będą pisać w odrębnej sali - dodał dyrektor szkoły. Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca.

Więcej o: