Prymas Polski odpowiada na głośną publikację dot. pedofilii w Kościele. "Byliśmy często naiwni"

"Jeszcze raz pragnę za to przeprosić. Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw" - pisze w swoim komentarzu arcybiskup Wojciech Polak. Prymas polski i delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży odniósł się do kwerendy dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Według ich ustaleń duchowni i osoby związane z Kościołem w latach 1944-1989 skrzywdziły co najmniej 1100 osób.
Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: W kwestii bezpieczeństwa państwa wierzę generałom, a nie Błaszczakowi

"Po zapoznaniu się z wynikami kwerendy przeprowadzonej przez dziennikarzy 'Rzeczpospolitej' w archiwach państwowych, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, myślę przede wszystkim o osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie. Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia" - pisze abp Wojciech Polak, prymas polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w komentarzu do czwartkowej publikacji "Rzeczpospolitej".

Jeszcze raz pragnę za to przeprosić. Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw. Równocześnie wstrząsające jest to, jak często dobro dzieci było lekceważone przez służby totalitarnego państwa, a ich krzywdy służyły również do wciągnięcia sprawców we współpracę z bezpieką

- dodaje abp Polak. 

Abp Wojciech Polak reaguje na publikację "Rzeczpospolitej"

W czwartek "Rzeczpospolita" opublikowała listę księży podejrzanych i skazanych za przestępstwa seksualne w czasach PRL. Wynika z niej, że w między 1944 a 1989 rokiem władze zajmowały się 121 przypadkami wykorzystywania seksualnego, w których doszło lub mogło dojść do wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby związane z Kościołem. Kwerenda archiwalna, którą przeprowadzili dziennikarze "Rz", pokazuje, że w tych latach duchowni i osoby związane z Kościołem skrzywdziły co najmniej 1100 osób. "Faktyczna liczba skrzywdzonych może być nawet kilkukrotnie wyższa, bo ujawniany lub wykrywany jest niewielki procent tego typu przestępstw" - podkreśla dziennik.

"Dziś jako Kościół podejmujemy działania, aby przyjąć i wysłuchać osoby skrzywdzone, a także - odpowiadając na potrzeby - udzielić im pomocy, przede wszystkim psychologicznej i duchowej. Staramy się ich szukać" - podkreśla abp. Polak. Prymas polski zwraca uwagę na "kampanię informacyjną skierowaną do parafii, przygotowaną i realizowaną przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP, wspartą przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski". "Chcemy w ten sposób zdecydowanie wyjść ze znakiem gotowości do przyjęcia i wsparcia wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przez duchownych i konsekrowanych, także w odległej przeszłości" - czytamy w komentarzu. 

Co z zapowiedzianym zespołem? Koncepcja na najbliższym zebraniu plenarnym KEP

Abp Polak przypomina, że w marcu biskupi zdecydowali o powołaniu zespołu ekspertów, "którego przedmiotem badań będzie praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości". "Wraz z moimi współpracownikami przygotowuję obecnie koncepcję jego prac, którą przedstawię biskupom na najbliższym zebraniu plenarnym KEP w czerwcu. Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością, uwzględniając kontekst historyczny i społeczny. Oczekują tego osoby skrzywdzone. Potrzebujemy tego jako Kościół, aby odbudować zaufanie i wiarygodność, konieczne do realizacji naszej misji" - podkreśla arcybiskup.

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: