Nie żyje Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk. Donald Tusk: Droga Justyno, jesteśmy całym sercem z Panią

Nie żyje Kacper Tekieli. "Trudno w to uwierzyć. Przecież dopiero co rozmawialiśmy. Przy kawce i lodach" - napisał Tomasz Kalemba, dziennikarz Interii. Kondolencje Justynie Kowalczyk-Tekieli złożył też Donald Tusk. "Jesteśmy całym sercem z Panią" - zapewnił.

Dziennikarze portalu dts24.pl przekazali w czwartek informację o śmierci Kacpra Tekielego. Polski wspinacz prywatnie był mężem polskiej olimpijki Justyny Kowalczyk-Tekieli. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Tekieli miał zginąć w Alpach w Szwajcarii w rejonie Jungfrau. Na wyjeździe towarzyszyć mu miała żona Justyna oraz ich syn Hugo. Wspinacz chciał zdobyć kolejne czterotysięczniki. Dokładna przyczyna śmierci 38-latka nie jest jeszcze znana.

"Żegnaj, Kacper", " zapewniam o modlitwie"

"Droga Justyno, jesteśmy całym sercem z Panią" - podkreślił Donald Tusk.

"Trudno w to uwierzyć. Przecież dopiero co rozmawialiśmy. Przy kawce i lodach. Żegnaj, Kacper" - napisał Tomasz Kalemba, dziennikarz Interii.

"Szok. Znałem Kacpra. Spoczywaj w pokoju. Justyna Kowalczyk, trzymaj się bardzo mocno!" - to z kolei słowa Bartłomiej E. Nowak, politolog, dr nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce.

"To bardzo smutna informacja... Rodzinie śp. Kacpra Tekieli składam wyrazy współczucia. Łączę się w bólu z Justyną Kowalczyk-Tekieli i jej bliskimi" - podkreślił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

"Pani Justyno, nasze tu, twitterowe kondolencje, na niewiele się pewnie zdadzą w tym, co Pani przeżywa. Ale zapewniam o modlitwie za Męża, Panią i Synka, i bardzo ciepło myślę. Tyle mogę" - zaznaczyła dziennikarka Agata Puścikowska.

"Straszna tragedia... Aż ciężko uwierzyć" - napisał Radosław Kępys, dziennikarz Sport - Poinformowani.pl.

"Justyna Kowalczyk, wielki żal" - napisał dziennikarz Marek Juśkiewicz.

"Cała narciarsko-snowboardowa rodzina łączy się w bólu z Justyną Kowalczyk-Tekieli i jej najbliższymi oraz składa wyrazy głębokiego współczucia z powodu niespodziewanej utraty ukochanej osoby..." - czytamy na twitterowym profilu Polskiego Związku Narciarskiego.

Kim był Kacper Tekieli?

Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Z wykształcenia był filozofem, jednak na co dzień zajmował się wspinaczką sportową. Został też instruktorem tego sportu, na co pozwalał mu tytuł nadawany przez Polski Związek Alpinizmu. W 2010 roku, w ramach VI International Elbrus Race, Tekieli wbiegł na wierzchołek Elbrusu. Wyczyn ten zajął mu pięć godzin. W 2012 roku wraz z Przemysławem Pawlikowskim zajął dwunaste miejsce w IX Biegu Rzeźnika. 

W 2019 roku dokonał wyczynu, o którym pisały media na całym świecie. Wówczas samotnie i bez użycia liny pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera. W 2019 roku pokonał też cztery granie Matterhornu, co zajęło mu 17 godzin i 30 minut. W sierpniu 2020 roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr w czasie 37 godzin i 28 minut, czym poprawił poprzedni rekord o ponad 11 godzin. W 2021 roku razem z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim dokonali pierwszego zimowego przejścia Expandera - najsłynniejszej tatrzańskiej łańcuchówki.

***

Więcej o: