Kacper Tekieli nie żyje. Wspinacz i mąż Justyny Kowalczyk zginął w lawinie w Alpach. Miał 38 lat

Kacper Tekieli nie żyje - taką informację przekazali w czwartek dziennikarze portalu dts24.pl. Polski wspinacz, który prywatnie był też mężem polskiej olimpijki Justyny Kowalczyk-Tekieli, zginął w Alpach.

Z informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa, wynika, że Kacper Tekieli zginął w Alpach w Szwajcarii w rejonie Jungfrau. Na wyjeździe towarzyszyć mu miała żona Justyna oraz ich syn Hugo. Jak przekazała Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, 38-latek zginął w lawinie. 

Kacper Tekieli nie żyje. Wspinacz miał zginąć w Alpach w Szwajcarii

Kacper Tekieli informował o swoim wyjeździe i poczynaniach na Facebooku. Wspinacz udał się w Alpy, by zdobyć kolejne czterotysięczniki. Ostatni wpis wspinacza pochodzi z 16 maja. Teraz pojawiają się tam kondolencje. 

Zgodnie z wpisami, które pojawiły się w mediach społecznościowych, Kacper Tekieli odbył wyprawy na Bishorn (4153 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). W poprzedni weekend 38-latek poinformował o zdobyciu Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m) i Rimpfishhorn (4199 m). 

Kacper Tekieli - kim był? W 2020 roku ustanowił nowy rekord w przejściu Wielkiej Korony Tatr

Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Z wykształcenia był filozofem, jednak na co dzień zajmował się wspinaczką sportową. Został też instruktorem tego sportu, na co pozwalał mu tytuł nadawany przez Polski Związek Alpinizmu.

W 2010 roku, w ramach VI International Elbrus Race, Tekieli wbiegł na wierzchołek Elbrusu. Wyczyn ten zajął mu pięć godzin. W 2012 roku wraz z Przemysławem Pawlikowskim zajął dwunaste miejsce w IX Biegu Rzeźnika. 

W 2019 roku dokonał wyczynu, o którym pisały media na całym świecie. Wówczas samotnie i bez użycia liny pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera. W 2019 roku pokonał też cztery granie Matterhornu, co zajęło mu 17 godzin i 30 minut.

W sierpniu 2020 roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr w czasie 37 godzin i 28 minut, czym poprawił poprzedni rekord o ponad 11 godzin. W 2021 roku razem z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim dokonali pierwszego zimowego przejścia Expandera - najsłynniejszej tatrzańskiej łańcuchówki.

Prywatnie Kacper Tekieli był mężem Justyny Kowalczyk, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i czterokrotnej zwyciężczyni Pucharu Świata. Ich ślub odbył się 24 września 2020 roku. Para 2 września 2021 roku powitała na świecie ich syna Hugo. 

Więcej o: