Jacoń komentuje transfobiczny "żart" w TVN24. "Zapamiętajcie moją twarz. To twarz wk***ienia"

"Zapamiętajcie moją twarz. To twarz wk***ienia i bezradności" - napisał na Instagramie dziennikarz Piotr Jacoń. Jego widziana na zdjęciu spuszczona głowa była reakcją na transfobiczny "żart", który padł na antenie TVN24. Oświadczenie w tej sprawie wydała też stacja.

Krzysztof Daukszewicz w "Szkle kontaktowym" - nawiązując do szyderstw Jarosława Kaczyńskiego z osób transpłciowych - postanowił "zażartować" z płci dziennikarza, który zapowiadał wiadomości. Pytanie "jakiej dziś jest płci?" trafiło na Piotra Jaconia, ojca transpłciowej córki, zaangażowanego w walkę o prawa osób trans.

Krzysztof Daukszewicz w 'Szkle Kontaktowym' Transfobiczny "żart" w TVN24. Trafił na ojca transpłciowej córki

Jacoń, choć na antenie jedynie zwiesił głowę i ciężko westchnął, skomentował sprawę na swoim Instagramie. "Zbiorowe oburzenie na słowa pana Krzysztofa właściwie mogą mnie cieszyć. Nawet polska prawica zorientowała się, że tak zwany żart z transpłciowości żartem nie jest" - zaczął dziennikarz.

Zapamiętajcie moją twarz. To twarz wk***ienia i bezradności. A także dylematu: jak wytłumaczyć rodzinie, która rechocze w najlepsze z kolejnego kawału wąsatego wuja, skąd mam w oczach łzy? Jak to zrobić, żeby nie usłyszeć, że jak zwykle psuję dobrą zabawę i że przesadzam?

- napisał i dodał, że sytuacja ze "Szkła kontaktowego" pokazuje, jak kończy się "wprowadzanie na salony języka nienawiści". Pokazanie transfobicznych wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i Michała Wójcika zdaniem dziennikarza sprawiło, że następnie "twórczo i spontanicznie rozwijano tę 'krotochwilę'". 

"Nie ma nic gorszego (bo nic bardziej skutecznego) niż transfobia, homofobia, rasizm czy antysemityzm, które są roześmianym językiem nienawiści. Dobrze się bawicie? Popatrzcie na moją twarz. Tak wyglądamy, gdy wy pękacie ze śmiechu. Tak wyglądamy, gdy śmiejecie się, patrząc nam w oczy. Tak wyglądamy, gdy chcemy wam wykrzyczeć: DOŚĆ!" - komentuje Jacoń.

Dziennikarz dodał, że incydent w "Szkle..." nie zmienia faktu, że TVN24 jest jedyną telewizją w Polsce, która "regularnie i mądrze potrafi stawać po stronie osób LGBTQ+". Polecił też kampanię społeczną Zrozumieć Transpłciowość, w której sam wziął udział. 

 

TVN24 przeprasza za słowa ze "Szkła Kontaktowego"

Komunikat ws. poniedziałkowego programu wydała też sama stacja "Redakcja TVN24 całym sercem stoi i będzie stała za prawami dyskryminowanych mniejszości. Przepraszamy wszystkich naszych widzów, a w szczególności społeczność LGBT+, za słowa, które padły we wczorajszym programie 'Szkło Kontaktowe'" - czytamy.

Kim jest Piotr Jacoń?

Piotr Jacoń jest ojcem transpłciowej córki Wiktorii. Dziennikarz jest zaangażowany w walkę o prawa osób transpłciowych, ale temat ten porusza również w swojej pracy. Jest m.in. autorem reportaży "Wszystko o moim dziecku" o rodzicach transpłciowych dzieci i "Wszystko o moim państwie" o trudnych i upokarzających procesach sądowych o ustalenie płci. Jest również autorem książki "My, trans", zbioru wywiadów z osobami transpłciowymi.

Więcej o: