Skandaliczny komentarz pracownika TVP3 Opole pod wpisem Szczygła. "Kłamliwym gejem jest ten koleżka"

Katarzyna Rochowicz
Wydawca i reporter opolskiego oddziału Telewizji Polskiej zamieścił w sieci obraźliwy wpis dotyczący reportażysty Mariusza Szczygła. Dziennikarz napisał "wiersz" o homofobicznej treści. - Pan z TVP napisał obrzydliwy, homofobiczny tekst o mnie. To dowód, że w tej firmie panuje przyzwolenie na personalne ataki poniżej jakiegokolwiek poziomu - skomentował Szczygieł w rozmowie z Onetem. Tomasz Gdula opublikował przeprosiny w swoich mediach społecznościowych.

Tomasz Gdula - jak wynika z informacji zamieszczonych na jego profilu, wydawca, publicysta, reporter w TVP3 Opole - regularnie umieszcza w sieci obraźliwe i homofobiczne wpisy. "Pierwsi w normalności, czyli ostatni w tęczowym rankingu" - tak skomentował ostatnie wyniki ogólnoeuropejskiego rankingu państw przyjaznych osobom LGBT+ organizowanego przez ILGA Europe.

Zobacz wideo Przypowieść o 12-latkach lesbijkach. "Co one w ogóle do tego mają?"

"Pan z TVP napisał obrzydliwy, homofobiczny tekst o mnie"

Pracownik TVP umieścił skandaliczny komentarz pod jednym z wpisów reportażysty Mariusza Szczygła zamieszczonym na Facebooku. Treść komentarza umieszczamy poniżej. Pojawił się on pod postem pisarza o wierszu Juliana Tuwima. Gdula pisze między innymi o "wypinaniu chłopom brudnego tyłka" czy "obijaniu ryja".

Fot. Facebook

Fot. Facebook

- Opublikowałem parodię wiersza "Murzynek Bambo", stworzonego przeze mnie wspólnie z Krzysztofem Wychowałkiem. Chciałem, by każdy wiedział, jak czuje się osoba opisana przez Tuwima. Zarzucono mi atak na polskość, w różnych, często bardzo niecenzuralnych słowach. Spokojnie tłumaczyłem, na czym polega mój patriotyzm. Z natury unikam konfliktów - powiedział w rozmowie z Onetem Mariusz Szczygieł. - Pan z TVP napisał obrzydliwy, homofobiczny tekst o mnie. To dowód, że w tej firmie panuje przyzwolenie na personalne ataki poniżej jakiegokolwiek poziomu, że zasady współżycia społecznego przestały obowiązywać. Nie spodziewam się od Telewizji Polskiej reakcji. Pod komentarzem pracownika TVP wysłałem mu wiele pocałunków - dodał. 

Tomasz Gdula przeprasza. "Zareagowałem emocjonalnym komentarzem"

Pracownik TVP odniósł się do sytuacji w swoich mediach społecznościowych. "W piątek 12 maja po przeczytaniu wpisu Mariusza Szczygła w mediach społecznościowych, w którym przedstawił on swoją wizję tego jak nasz naród powinien być prezentowany w światowych elementarzach, zareagowałem emocjonalnym komentarzem. Przepraszam Mariusza Szczygła i wszystkich, którzy poczuli się urażeni moimi słowami" - napisał Gdula na Facebooku.

Wysłaliśmy także zapytanie do Telewizji Polskiej w związku ze wpisem Tomasza Gduli. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Przypomnijmy, że już w 2021 roku dziennikarz umieścił wpis o treści: "Kto jada vege, ten dmucha kolegę". Do sprawy odniosło się wówczas kierownictwo TVP. "Wpis red. Gduli jest absolutnie poniżej poziomu debaty publicznej. Dziennikarz powinien dbać o standardy, a nie je zaniżać. Na jego miejscu usunąłbym post i przeprosił" - skomentował ówczesny dyrektor TVP3 Opole Mateusz Magdziarz.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: