Kleszcze są jednym z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi. Co gorsza, jak przekazała dr. nauk weterynaryjnych Joanna Kołodziejska-Lesisz w rozmowie z PAP, w tym roku mamy do czynienia z ich zmasowanym atakiem.
- Główną przyczyną opisywanej sytuacji są obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy. Problem nie dotyczy tylko, jakby mogło się wydawać, pól i łąk czy terenów niezurbanizowanych, ale także parków, placów i skwerów miejskich. Wszędzie tam, gdzie jest trawa, można spotkać kleszcze - przekazała.
Kleszcze przyciągają przede wszystkim sygnały wysyłane przez organizm: wydychany dwutlenek węgla, zapach składników potu oraz temperatura ciała. Pajęczaki uwielbiają słodkie aromaty, dlatego też kiedy wyczują perfumy czy dezodorant, natychmiast za nimi podążają. Szczególnie atrakcyjne są kwiatowe, waniliowe i kokosowe zapachy. Przed wyjściem na spacer, warto z nich zrezygnować.
Skoro wiadomo już, co kleszcze przyciąga, warto też znać zapachy, które kleszcze skutecznie odstraszają. Należą do nich:
Wśród roślin odstraszających kleszcze, które można zasadzić w ogrodzie, są:
Warto także pamiętać o podstawowych zasadach. Aby uchronić się przed kleszczami, należy: