Deszczu nadal jest za mało - wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. "Miejscami ekstremalnie wysokie" [MAPA]

"Znacząco wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami na północy Polski jest ono ekstremalnie wysokie" - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował mapę obecnego zagrożenia pożarowego w całym kraju.

Według najnowszych informacji przekazanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, 10 maja wzrosło zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Największe ryzyko wystąpienia pożaru dotyczy centralnej oraz północnej części Polski.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Zagrożenie pożarowe w Polsce. Miejscami jest ekstremalne

"Znacząco wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami na północy Polski jest ono ekstremalnie wysokie! Już jedna iskra może doprowadzić do dużego pożaru. Apelujemy o rozwagę i rozsądek" - poinformowali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, zagrożenie pożarowe dotyczy w szczególności województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

Bawiące się niedźwiadki Urocze wideo dwóch małych niedźwiadków podbija serca internautów

Ryzyko wystąpienia pożarów dotyczy też części województw łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego i podkarpackiego. Najmniejsze prawdopodobieństwo pożarów występuje obecnie w woj. opolskim.

Pogoda. Sprawdzanie ryzyka pożarowego

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 różnych sferach prognostycznych. Wykonuje się ją na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, opadów oraz wilgotności względnej powietrza. Na tej podstawie określa się ryzyko wystąpienia pożarów.

Straż pożarna gasząca pożar (zdjęcie ilustracyjne) Nie żyje strażak, który próbował ratować swój dom przed pożarem

Pomiary są prowadzone dwa razy w ciągu dnia w każdej ze sfer. Prognozę wykonują Lasy Państwowe od 1 marca do 30 września - w czasie największego zagrożenia pożarowego w Polsce.

Więcej o: