Matura ustna z polskiego. Uczniowie o wrażeniach z egzaminu: Wyciekły tematy i się potwierdziły

10 maja rozpoczęły się matury ustne z języka polskiego. Uczniowie, którzy jako pierwsi przystąpili do egzaminów, opowiedzieli o ich przebiegu oraz towarzyszących im emocjach. Wielu zdających podkreśla, że matury ustne wiążą się ze sporym stresem, który można jednak skutecznie przezwyciężyć. Zwłaszcza, gdy pytania zna się już przed egzaminem.

Tegoroczne matury ustne rozpoczęły się 10 maja. Wśród przedmiotów, które zdają maturzyści, znajduje się język polski. Podobnie jak w przypadku egzaminów pisemnych, również matury ustne mają dwie formuły - starą, dla uczniów, którzy uczęszczali do gimnazjów oraz nową, dla absolwentów czteroletnich liceów. W rozmowie z Interią maturzyści opisali przebieg egzaminów i opowiedzieli o swoich wrażeniach.

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Matura 2023. Rozpoczęły się egzaminy ustne z języka polskiego. Zasady uzależnione od formuły

Zarówno uczniowie podchodzący do matury ustnej z języka polskiego w jej dotychczasowej wersji, jak i osoby, dla których przeznaczona jest nowa formuła, uczestniczą w egzaminie trwającym 30 minut. Polonistka Urszula Mojkowska-Kuklińska wytłumaczyła, jak wygląda matura ustna w jej starej formule. - Na starej wersji matury ustnej uczeń losuje pytanie z tekstem kultury - fragmentem tekstu literackiego, fragmentem o tematyce językowej albo tekstu ikonograficznego: plakatu, obrazu, grafiki - wyjaśniła polonistka. Uczniowie muszą przy formułowaniu swojej odpowiedzi odwołać się do kontekstu, którym może być dowolne inne dzieło.

Lech Kaczyński, 2009 r. Pytanie o Lecha Kaczyńskiego na maturze z WOS-u. Czego dotyczyło?

Maturzyści zdający egzaminy w nowej formule losują dwa pytania. Jedno jest podobne do tego, z którym mierzą się uczniowie będący absolwentami gimnazjów. Drugie pochodzi z puli 110 zadań jawnych i sprawdza znajomość treści oraz problematyki lektury obowiązkowej.

Matura ustna z języka polskiego. "Stres był, ale mniejszy, bo wyciekły tematy i się potwierdziły"

Niektórzy uczniowie przyznali, że matura ustna z języka polskiego stanowiła dla nich trudne doświadczenie. - Nie przerobiłam wszystkich pytań wcześniej i byłam totalnie przerażona, ale na szczęście trafiłam na jeden z najłatwiejszych tematów - powiedziała Ola. Jej zadaniem było omówienie problematyki winy i kary na podstawie wybranego mitu z "Mitologii" Jana Parandowskiego.

Inna uczennica, Kinga, otrzymała następujące pytanie: "Jaką wartość dla człowieka ma pamięć o przeszłości? Omów zagadnienie na podstawie 'Miejsca' Andrzeja Stasiuka". - Wrażenia? Stres był, ale mniejszy, bo przed wyciekły tematy i się potwierdziły. Temat może dla jednych łatwy, ale dla mnie nie był, mimo że go sobie opracowałam. W tak wielkim stresie wszystko umyka, co się chciało powiedzieć i do czego chciało się odwołać - stwierdziła Kinga.

Matura Matury 2023. Kiedy sesja poprawkowa egzaminów maturalnych? Jakie są zasady?

Maturzyści zwracali uwagę, że zarówno w przypadku starej, jak i nowej formuły pytania się powtarzały, więc część zdających mogła już wcześniej, we współpracy z innymi uczniami, zastanowić się nad odpowiedzią. - Każdy mówił, co miał i próbowaliśmy się wspólnie przygotować - powiedziała jedna ze zdających osób. Inna przyznała, że "u nas też była co dwie godziny nowa pula z pytaniami i też się wymienialiśmy informacjami, co kto miał przed nami". - W moim przypadku powtórzyło się pytanie, które ktoś dostał w innej szkole - odpowiedział jeden z uczniów.

Więcej o: