IMGW opublikował prognozę na wakacje. Może czekać nas najcieplejszy czerwiec od prawie 30 lat

Lato zbliża się do Polski dużymi krokami. Świadczą o tym prognozy, według których od czerwca nastąpi prawdziwie wakacyjna aura. IMGW opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową od czerwca do września. Czy można spodziewać się ochłodzeń, czy większych upałów niż dotychczas?

Majowa pogoda zaskoczyła wielu swoją zmiennością. Występujące opady i przymrozki wraz z ciepłymi i słonecznymi dniami utrudniały sprecyzowanie urlopowych i weekendowych planów. Ta sytuacja może zmienić się na wakacje, które według prognoz zapowiadają się korzystnie pod względem pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową uwzględniającą temperaturę i opady od czerwca do września.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Pogoda. Wakacje mogą zachwycić ciepłem w całej Polsce. Z czerwcem nadejdzie lato

Jak informuje IMGW, nadchodzący czerwiec sprawi, że najprawdopodobniej w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza będzie osiągać wartości powyżej normy z ostatnich niemalże trzydziestu lat. Opady we wspomnianym miesiącu mają utrzymywać się w normie wieloletniej z lat 1991-2020.

W lipcu zarówno suma opadów, jak i temperatura powietrza powinny mieścić się we wspomnianym zakresie. W sierpniu ta sytuacja ma się zmienić, ponieważ w okolicach Gdańska, Koszalina, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa i Zielonej Góry miesięczna suma opadów będzie powyżej normy. Na wschodzie Polski synoptycy nie spodziewają się odchyleń. W kwestii średniej temperatury powietrza, cała Polska znajdzie się pod wpływem wartości powyżej normy.

Kleszcz Prawdziwa plaga kleszczy. Gdzie jest ich najwięcej i jak je odstraszyć?

Po wakacjach przewidywane jest ochłodzenie utrzymujące się w normie wieloletniej

Wraz z nadejściem września, razem z kończącym się latem, pogoda zacznie ulegać zmianie. Dni mogą stać się chłodniejsze za sprawą spadku średniej miesięcznej temperatury powietrza w całym kraju do normy wieloletniej. Opady również najprawdopodobniej zmieszczą się w jej zakresie. Jak czytamy na stronie IMGW: "W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, dziesięć najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie 'poniżej normy', dziesięć środkowych 'w normie', a dziesięć najwyższych 'powyżej normy'".

Alergia (zdjęcie ilustracyjne) Kalendarz alergika. Co pyli wiosną i latem? Pylenie roślin zaczyna się już w marcu

Synoptycy nie wykluczają możliwości wystąpienia podczas prognozowanych miesięcy pojedynczych dni, w których temperatura może spaść poniżej 10 stopni, albo przekroczyć średnią, ponieważ termometry mogą czasem wskazać powyżej 30 stopni. Prognozowane średnie wartości opadów odnoszą się sumy wszystkich dni w miesiącu. Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: