Pogoda. Antycyklon Tina przyniesie zmiany w pogodzie w Polsce. Pojawią się przymrozki, słońce i burze

Od kilku dni antycyklon Tina kształtuje pogodę w Polsce. Ostatnie noce i poranki były mroźne, jednak wraz z upływem tygodnia temperatura będzie wzrastać. Niestety pojawią się też opady oraz gwałtowne burze.

Podczas ostatnich dwóch nocy, 7 i 8 maja w całej Polsce pojawiły się bardzo odczuwalne przymrozki - najzimniej było na północy kraju - informuje portal fanipogody.pl. Według zapowiedzi synoptyków, wraz z upływem kolejnych dni, temperatura będzie jednak wzrastać. Pod koniec tygodnia możemy się spodziewać nawet 20 stopni Celsjusza. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Z każdym dniem temperatura w Polsce będzie wzrastać. Pojawią się też burze

Poranne i nocne przymrozki mogą się pojawiać do środy 10 maja. Według modelów ECMWF każdego dnia temperatura będzie jednak wzrastać. W poniedziałek 8 maja tylko na południowym wschodzie mogą się pojawić zachmurzenia i opady. Najniższa temperatura od rana była na Podkarpaciu i na Podhalu - termometry wskazały tam w ciągu dnia około 10 stopni. Wiatr był tam słaby i umiarkowany. Na południu był porywisty, z kierunków wschodnich - poinformowali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

9 maja będzie więcej słońca. Na wschodzie i południu kraju możliwe są przymrozki do -2 st. C. Miejscami przy gruncie temperatura może spaść do -5 st.C. Na Podkarpaciu i na Podhalu znacznie cieplej, do 12 st. C w ciągu dnia, w centrum kraju do 15 st. C. Na zachodzie i nad morzem termometry wskażą 17 st. C. Temperatura odczuwalna będzie jednak niższa, za sprawą silnego wiatru z południowego wschodu - przekazali synoptycy IMGW.

Przymrozki (zdjęcie ilustracyjne) IMGW ostrzega przed przymrozkami w wielu województwach

Pogodniej będzie 10 maja. Nad ranem we wschodniej Polsce temperatury przy gruncie mogą spaść poniżej 0 st. C. Na wschodzie termometry wskażą około 14 st. C, a na zachodzie nawet 20 st. C. Silne porywy wiatru pojawią się nad morzem - do 60 km/h.

Od 11 do 14 maja w Polsce będzie się pojawiać zmienne zachmurzenie, możliwe są też słabe opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów będzie w sobotę i niedzielę. Na południu 14 maja może również zagrzmieć.

Prognoza długoterminowa na kwiecień i maj Prognoza długoterminowa. Idzie fala ciepła. Nawet 30 st. C. w maju

Pogoda. Druga połowa maja będzie cieplejsza

Wyższych temperatur możemy się spodziewać dopiero w drugiej połowie miesiąca, wtedy termometry zaczną wskazywać ponad 20 st. C. Wówczas w Polsce temperatury znacznie wzrosną i to będą pierwsze gorące dni w tym roku. Częściej zaczną też występować gwałtowne burze i intensywne opady deszczu w całym kraju - przekazuje portal fanipogody.pl.

Więcej o: