Jerzy Szteliga nie żyje. Były poseł zmarł w wieku 69 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą

Jerzy Szteliga, były poseł na Sejm II, III i IV kadencji zmarł 8 maja w wieku 69 lat. Polityk od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą. Odszedł dzień przed swoimi urodzinami.

Jerzy Szteliga, były poseł SLD oraz członek komisji śledczej zajmującej się tzw. aferą Rywina zmarł 8 maja, dzień przed swoimi 70. urodzinami. Tę informację potwierdzili współpracujący z nim niegdyś politycy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Jako Lewica jesteśmy otwarci na jedną listę"

Zmarł Jerzy Szteliga. Polityk miał 69 lat

Poseł Nowej Lewicy Wiesław Szczepański potwierdził w rozmowie z Interią, śmierć Jerzego Szteligi. - Od 2007 roku lub 2008 roku nie był członkiem partii. Chorował dość długo, ostatnie kilka lat zmagał się z chorobą, która być może po części wyeliminowała go z życia politycznego - mówił Wiesław Szczepański. - Pamiętam go jako bardzo merytorycznego posła, zaangażowanego w sprawy swojego regionu - przekazał poseł Nowej Lewicy Tadeusz Tomaszewski.

Jerzy Szteliga był byłym posłem SLD, zajmował się też tzw. aferą Rywina

Jerzy Szteliga był absolwentem Wydziału Filologicznego Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego w Sankt Petersburgu. W 1978 roku rozpoczął pracę na Politechnice Opolskiej, a w 1990 roku został przewodniczącym rady wojewódzkiej Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Tę samą funkcję objął w 1999 roku w SLD. Od 1993 do 2005 roku był posłem na Sejm z okręgu opolskiego. Od 1998 do 2001 roku zasiadał w sejmiku województwa opolskiego. W 2001 roku objął funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W Sejmie IV kadencji Jerzy Szteliga był zastępcą przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz komisji śledczej, która zajmowała się tzw. aferą Rywina. W 2005 roku wystąpił z partii oraz klubu. W 2006 roku usłyszał zarzut przyjęcia 90 tys. złotych w związku ze sprawą Elektrowni Opole. Akt oskarżenia skierowano do sądu w 2007 roku, w 2014 roku Sąd Okręgowy w Opolu go uniewinnił.

Więcej o: