Pogoda w weekend będzie zmienna i deszczowa. Miejscami temperatura może spaść nawet do -6 st. C

Najbliższe dni w pogodzie zapowiadają się bardzo niestabilnie. Na większości obszaru kraju będzie chłodno i deszczowo. Nie wyklucza to jednak miejscowych rozpogodzeń. Nadal duże utrapienie stanowić będą przymrozki, które przy gruncie mogą sięgać nawet -6 st. C.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej względną stabilizację w pogodzie może przynieść wyż, który znad Skandynawii przesuwać będzie się w stronę Rosji, tym samym dzieląc Polskę na deszczowy zachód i słoneczny wschód. Póki co jednak należy przygotować się na niższe temperatury, opady deszczu, porywisty wiatr oraz nocne przymrozki, które mogą występować miejscami przynajmniej do końca nadchodzącego weekendu.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Zmiennie, deszczowo i z przymrozkami do -6 st. C

Piątek 5 maja zapowiada się słonecznie przeważnie na południu i północy kraju. Na pozostałych obszarach może wystąpić duże zachmurzenie. Na wschodzie prognozowane są także słabe opady deszczu. Temperatura może znacząco różnić się między północą a południem kraju. Na północy termometry wskazywać będą zaledwie 8-10 st. C podczas gdy na południu może być to nawet od 16 do 18 st. C. Wiatr umiarkowany nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej, jednak już po południu i wieczorem do Polski zbliżać się będzie front atmosferyczny, który wprowadzi dużą dynamikę w pogodzie

Wiosna nie rozpieszcza. IMGW zapowiada przymrozki Pogoda. IMGW ostrzega przed przymrozkami. Poranki będą mroźne

Wieczorem nastąpi więc znaczne pogorszenie aury. Wiatr może wiać w porywach do nawet 60 km/h. Na zachodzie IMGW prognozuje opady deszczu o umiarkowanym natężeniu. W nocy z piątku na sobotę temperatura minimalna na północnym wschodzie wyniesie -3 st. C, a przy gruncie nawet - 6 st. C. Zasięg przymrozków będzie jednak już znacznie mniejszy niż kilka tygodni temu. Warto nadmienić, że ujemne temperatury będzie można zanotować także na wysokości nawet 2 m. Prognozy synoptyków dowodzą, że średnia temperatura w Polsce na początku maja nadal utrzyma się poniżej przyjętej normy wieloletniej.

Prognoza pogody na weekend

W sobotę aura nadal będzie się pogarszać. Pochmurnie może być na większości obszaru kraju. W wielu miejscach wystąpią także opady deszczu. Na zachodzie miejscami będzie można odnotować do nawet 20 mm opadów w 12 godzin. Niewykluczone są także burze. Te jednak prognozowane są głównie na krańcach południowych. Temperatura maksymalna niemal w całym kraju od 9 st. C do 14 st. C. Najcieplej na Podkarpaciu. Tam termometry mogą wskazać nawet 17 st. C.

Upał (zdjęcie ilustracyjne) Prognoza pogody na lato. Fala upałów ruszy w czerwcu

W niedzielę utrzymywać się będzie duże zachmurzenie, jednak pojawi się coraz więcej przejaśnień. Stopniowo będą zanikać także opady deszczu. W nocy nadal możliwe są przymrozki. Na Suwalszczyźnie prognozuje się temperaturę od -1 st. C. Przygruntowe ujemne temperatury prognozowane są także w północno-wschodniej Polsce. Za dnia termometry wskazywać będą od 10 st. C na południowym wschodzie do nawet 16 st. C na pozostałych obszarach kraju. Od przyszłego tygodnia pogoda ma ulec względnej stabilizacji. Powoli zanikać będą przymrozki, a temperatura będzie oscylować w okolicy 20 st. C.

Więcej o: