Boże Ciało. Jak najlepiej zaplanować urlop? Dni wolne od pracy w 2023 roku

Po długim weekendzie majowym wielu rozpoczęło już rozmyślania nad kolejnym dłuższym odpoczynkiem. Najbliższy nadejdzie już w czerwcu. Wówczas obchodzone będzie Boże Ciało, które jest świętem ustawowo wolnym od pracy. Jak najlepiej zaplanować swój urlop?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Mimo że jest świętem ruchomym co roku przypada w czwartek. Obchodzone jest na 60 dni po Wielkanocy, czyli zawsze pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. Pierwsza uroczystość Bożego Ciała odbyła się w 1246 roku w Liege, a w 1317 roku została ustanowiona jako jedno ze świąt Kościoła katolickiego. W Polsce święto to obchodzimy od 1320 roku. W tym roku Boże Ciało przypadać będzie na 8 czerwca. 

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało 2023. Kolejny długi weekend może być już w czerwcu. Jak najlepiej zaplanować urlop?

Boże Ciało jest nie tylko świętem kościelnym, w trakcie którego wierni uczestniczą w procesji oraz obowiązkowej mszy świętej. Jest to także dzień, który według ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku jest wolny od pracy. Następujący po nim piątek nie jest już jednak wolny. W związku z tym jeżeli w tym roku chcielibyśmy przedłużyć swój wypoczynek musimy wziąć jeden dodatkowy dzień urlopu 9 czerwca. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się pełnymi czterema dniami wypoczynku. Jeżeli jednak w tym terminie planujemy znacznie dłuższą przerwę, biorąc dodatkowo wolne także 5, 6 i 7 czerwca zyskamy nawet 9 dni urlopu.

Dni wolne od pracy w 2023 roku

W 2023 roku wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W związku z tym wolne czeka nas jeszcze:

  • 28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (wtorek) - drugi dzień Bożego Narodzenia
Więcej o: