Nietypowe zakupy w CBA. Na liście m.in. 40 kilogramów krówek. "Są wręczane podczas spotkań"

40 kilogramów krówek to jedynie jedna z wielu rzeczy z listy zakupów, na które Centralne Biuro Antykorupcyjne w 2022 roku przeznaczyło część budżetu z publicznych pieniędzy. W jakim celu zakupiono tyle nietypowych artykułów i do czego zostaną przeznaczone?

Centralne Biuro Antykorupcyjne jest instytucją, której celem jest zwalczanie korupcji w życiu gospodarczym i publicznym. Jego budżet wynosi ponad 200 milionów złotych. Pieniądze są inwestowane m.in. w sprzęt i pracowników. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

CBA wydało pieniądze na 40 kg krówek. Jakie przedmioty są kupowane z budżetu instytucji?

O wydatkach CBA dowiedział się "Fakt", który poinformował, że w 2022 roku wśród przedmiotów, na które biuro wydało pieniądze, znalazło się 40 kg krówek, 970 kubków i filiżanek oraz ponad pół tysiąca notesów i długopisów. Ponadto na liście zakupów pojawiło się 200 sztuk etui na karty bankomatowe oraz 100 szt. pamięci USB. Budżet został przeznaczony również na 150 worków tekstylnych, 270 podstawek i podkładek, 1000 wizytówek rekrutacyjnych oraz 380 znaczków/coinów. Wszystkie z tych artykułów posiadają logo CBA.

CBA tłumaczy, że artykuły są potrzebne w celach promocyjnych

Jak wyjaśniło biuro prasowe CBA w odpowiedzi "Faktowi", artykuły są materiałami promocyjnymi. Służby wykorzystują je podczas spotkań rekrutacyjnych. Wydarzenia te mają miejsce na uczelniach wyższych, targach pracy i inauguracjach roku akademickiego. Uczestnicy szkoleń prewencyjnych również otrzymują zakupione rzeczy.

"W 2022 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło takie szkolenia w ponad 50 instytucjach. Wśród podmiotów uczestniczących w szkoleniach można wymienić administrację samorządową, administrację rządową, uczelnie publiczne, służby, spółki Skarbu Państwa. Materiały reklamowe z logo CBA są wręczane również podczas oficjalnych spotkań w ramach współpracy krajowej i międzynarodowej" - informuje biuro prasowe CBA w odpowiedzi dla "Fakt".

W ubiegłym roku zapotrzebowanie budżetu CBA wzrosło z powodu podwyżek dla pracowników. Wyniosły one łącznie 180,9 mln zł. Zmiany wprowadzono, aby zwiększyć konkurencyjność stawek w stosunku do podstawowych stanowisk w innych służbach. O szczegółach informowaliśmy w artykule wyżej.

Więcej o: