Przecieki na maturze z języka polskiego? "Pierwszy raz CKE użyło tej samej lektury 2 lata z rzędu"

O godzinie 9 w czwartek 4 maja maturzyści rozpoczęli maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wcześniej jednak w internecie zainteresowaniem cieszyło się kilka tematów. W mediach społecznościowych uczniowie przedstawili przewidywania tego, co może znaleźć się na egzaminie.

W 2023 roku matura odbywa się w dwóch formułach - w formule 2023 zdawać będą uczniowie czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. W formule z 2015 roku egzaminowani będą abiturienci z trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. 4 maja oficjalnie rozpoczęły się matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wcześniej jednak w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze przewidywania tego, co może pojawić się na egzaminie

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Matura z języka polskiego 2023. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze przewidywania

Zdaniem maturzystów na egzaminie z języka polskiego mogą pojawić się tematy związane z motywem rodziny lub motywem przemiany. Wśród przewidywań pojawia się też często motyw analizy działania człowieka w sytuacji zagrożenia.

Dużym zainteresowaniem przed egzaminem cieszyły się też wyszukiwania motywu ojczyzny. "Uwaga! Trenduje motyw ojczyzny w przypadku wszystkich lektur. #matura2023" - napisała użytkowniczka Twittera. Przebicia w tym zakresie pojawiły się odnośnie utworów "Lalki" Bolesława Prusa, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego czy "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza. 

Przed maturą tradycyjnie szukały się tematy związane ze środkami stylistycznymi. Poza tym internauci typują motyw wpływu rodziny na życie człowieka. "Podobno temat to wpływ rodziny na człowieka: Lalka: wychowana w arystokracji Izabela nie miała rzeczywistego spojrzenia na świat Przedwiośnie: Cezary kierował się tym, że ojciec mu powiedział o szklanych domach i był takim jego autorytetem. Tango: młody człowiek, tradycjonalista w obliczu rodziców i ich upadłych zasad moralnych. #matura2023" - napisał kolejny użytkownik.

Po rozpoczęciu egzaminu na Twitterze pojawiło się też zdjęcie, które rzekomo ma dotyczyć egzaminu z języka polskiego. Na arkuszu pojawił się fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. 

Kolejny wpis dotyczy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Motywem do analizy miał być "wpływ nieoczekiwanych zdarzeń na zachowanie człowieka". "Pierwszy raz w formule 2015 CKE użyło tej samej lektury 2 lata z rzędu" - podała grupa Matura 2023. "Podsumowanie potwierdzonych tematów po pierwszej godzinie #matura2023. Formuła 2015: 1. Pan Tadeusz: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? 2. Przedwiośnie: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń" - czytamy dalej.

W formule z 2023 roku maturzyści musieli zmierzyć się z motywem: "człowiek - istota pełna sprzeczności" lub z motywem: "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?". W tym celu uczniowie musieli przeanalizować wybraną lekturę obowiązkową.

W czwartek 4 maja o godzinie 6 rano najczęściej wyszukiwanymi frazami były:

  • "Potop",
  • "Kordian",
  • "Lalka",
  • "Gloria victis",
  • motyw ojczyzny,
  • Stanisław Wyspiański.

Uczniowie szukali też frazy "przecieki matura podlaskie" - ponieważ w ubiegłych latach to właśnie z tego województwa pojawiały się informacje o maturze, które w części sprawdzały się podczas egzaminów.

Więcej o: