Ćwiczenia wojskowe Anakonda 23. Na ulicach mogą pojawić się kolumny sprzętu. Wojsko apeluje

We wtorek 2 maja rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe Anakonda 23. Na drogach w niemal całym kraju pojawią się kolumny pojazdów wojskowych. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Trwają przygotowania do ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Anakonda 23. Od wtorku 2 maja na polskich drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych - poinformował o tym w mediach społecznościowych sztab generalny Wojska Polskiego.

Zobacz wideo Dlaczego planowane powołania do wojska są konieczne? Pytamy eksperta

Rozpoczynają się ćwiczenia Anakonda 23

Anakonda 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23. Manewry są organizowane w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta. Ćwiczenie Anakonda zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk od 2018 roku jest to przedsięwzięcie realizowane w cyklu trzyletnim, planowanym z wyprzedzeniem.

"Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, trzeba zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wjeżdżanie pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk oraz nie udostępniać lokalizacji i czasu przejazdów kolumn wojskowych" - podkreślono w komunikacie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenia będą mieć miejsce w większości z polskich województw do 26 maja.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Anakonda 23. Na ulicach możliwy wzmożony ruch kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy

Manewry mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu z państw. Scenariusz bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych imienia generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Więcej o: