"Wiadomości" uderzają w TVN. Pokazują sondaż, prowadząca mówi o "komunistycznych konfidentach"

Katarzyna Rochowicz
W niedzielnym głównym wydaniu "Wiadomości" pokazano sondaż, w którym badani wypowiedzieli się na temat - jak mówiła prowadząca program Edyta Lewandowska - "budzącej kontrowersje prywatnej stacji TVN, założonej przez komunistycznych konfidentów". W materiale nie zabrakło również ostrych komentarzy pochodzących z sondy ulicznej.
Zobacz wideo „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy na to płacić"

Polacy jednoznacznie o upolitycznieniu budzącej kontrowersje prywatnej stacji TVN, założonej przez komunistycznych konfidentów. Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl przeprowadziła sondaż, w którym zapytała badanych, czy zgadzają się z opinią, że telewizja TVN wspiera głównie opozycję, a przede wszystkim Platformę Obywatelską. Oto szczegóły - zapowiedziała materiał prowadząca "Wiadomości" Edyta Lewandowska. Według badań przedstawionych w TVP, 42 proc. badanych stwierdziło, że TVN wspiera opozycję, 28 proc. stwierdziło przeciwnie, a 30 proc. odpowiedziało "nie wiem".

TVP (zdjęcie ilustracyjne) Wiadomo, kto zastąpi odsuniętą od obowiązków pracownicę TVP

TVP po raz kolejny atakuje TVN w swoich materiałach. "Fałszuje historię"

Następnie ukazał się materiał Konrada Warzochy, w którym wypowiadano się wyłącznie negatywnie na temat prywatnej stacji. Podczas sondy ulicznej pojawiły się stwierdzenia, m.in. "co słowo to kłamią", "obrażają Polaków i papieża", "to dziadostwo powinno być zamknięte". Następnie autor materiału stwierdził, że TVN "fałszuje historię" od lat. Użyto fragmentu wywiadu Moniki Olejnik z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim z prof. Barbarą Engelking, która mówiła o relacjach polsko-żydowskich. Za chwilę przywołano z kolei materiał "Franciszkańska 3". - Właśnie ta stacja wyprodukowała film szkalujący papieża Polaka, oskarżając go o tuszowanie pedofilii w polskim kościele - mówił Warzocha. - Konsekwencją tychże działań jest świadoma czy nieświadoma destrukcja narodu - skomentował Piotr Grzybowski, publicysta z tygodnika "Niedziela". - Trudno jest zorientować się, kto nami manipuluje - powiedział jeden z uczestników sondy ulicznej, co Konrad Warzocha podsumował słowami: "i to od lat".

Prezes sondażowni w zarządzie konserwatywnej organizacji

Sondażownia Social Changes, która przeprowadziła badanie, jest podmiotem co najmniej kontrowersyjnym. Jej prezesem jest Piotr Grabowski, rządzący również w Fundacji Mamy i Taty. Organizacja odpowiadała m.in. za spot, w którym kobiety żaliły się, że zrobiły kariery, ale "nie zdążyły zostać mamami".

Fundacja w ostatnim czasie otrzymała dotację m.in. Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a wcześniej realizowała kampanię społeczną na zamówienie Ministerstwa Sprawiedliwości

Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej Sute dotacje dla prawicowych organizacji. MRiPS rozdzieliło miliony złotych

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: