Co zabrać ze sobą na maturę? O tych przedmiotach trzeba pamiętać [LISTA]

Maturzyści powinni koniecznie zabrać ze sobą na egzaminy kilka niezbędnych przedmiotów. Część z nich będzie potrzebna uczniom podczas wszystkich egzaminów maturalnych. O niektóre rzeczy należy natomiast zatroszczyć się wtedy, gdy maturzyści będą przystępowali do egzaminów z poszczególnych przedmiotów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna jasno określa, jakie przedmioty maturzyści powinni zabrać ze sobą na egzaminy maturalne. Warto znać te wytyczne, ponieważ osoby, które nie wezmą kilku niezbędnych podczas matury rzeczy, nie będą mogły uczestniczyć w egzaminach. 

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Na egzamin maturalny koniecznie trzeba zabrać dokument tożsamości oraz odpowiedni długopis

Podczas każdego z egzaminów maturalnych uczniowie powinni mieć ze sobą dokument tożsamości, który pozwoli im wylegitymować się przed wejściem na salę egzaminacyjną. Dokumentem tym może być wyłącznie dowód osobisty lub paszport. Osoby, które nie będą posiadać jednego z tych dwóch dokumentów, nie zostaną wpuszczone na egzamin.

Maturzyści muszą również pamiętać o tym, by wyposażyć się na czas egzaminu w długopis z czarnym wkładem. Warto też wziąć ze sobą przynajmniej jeden długopis zapasowy. Maturzyści mogą zabrać także ołówek (którego nie należy jednak używać do wypełniania arkusza maturalnego), a także butelkę małej wody bez etykiety oraz chusteczki bez opakowania.

Pierwszy trening Fernando Santosa z reprezentacja Polski To koniec. Wieloletni sponsor opuszcza reprezentację Polski. Rozmowy zakończone klapą

Matura 2023. Rzeczy, które należy posiadać podczas egzaminów z poszczególnych przedmiotów

W przypadku poszczególnych egzaminów maturalnych obowiązują różne zasady dotyczącego tego, co maturzyści mogą zabrać ze sobą. W trakcie egzaminu z matematyki można posiadać linijkę i cyrkiel oraz prosty kalkulator, czyli taki, który pozwala na wykonywanie wyłącznie najbardziej podstawowych działań matematycznych - dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, obliczania procentów i pierwiastków.

Na egzaminy z biologii, chemii, geografii, astronomii i fizyki można zabrać linijkę oraz prosty kalkulator. Posiadanie tego urządzenia jest dopuszczalne także podczas egzaminów maturalnych z informatyki oraz wiedzy o społeczeństwie. Na egzaminy z geografii, historii, historii sztuki i historii muzyki można wnieść lupę.

Maturzyści (zdjęcie ilustracyjne) Maturzyści są wzywani na komisję wojskową w dniach egzaminów

Ponadto szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom innych przedmiotów przydatnych w trakcie danych egzaminów.

  • Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego uczniowie będą mogli skorzystać ze słownika ortograficznego oraz słownika poprawnej polszczyzny.
  • Każdy maturzysta uczestniczący w egzaminie z matematyki będzie miał zapewniony dostęp do tablic matematycznych CKE.
  • Osoby piszące egzaminy z fizyki, biologii i chemii będą mogły korzystać z wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych.
Więcej o: