"Przejęliśmy kolejny budynek bezprawnie zajmowany dotychczas przez Federację Rosyjską. Komornik właśnie zakończył swoje czynności przy ul. Kieleckiej 45. W trybie pilnym wystąpimy do wojewody mazowieckiego o powierzenie nieruchomości miastu Warszawa" - napisał wieczorem na Twitterze prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski poinformował, że miasto chce "przeznaczyć budynek na potrzeby edukacyjne". "Już od nadchodzącego roku szkolnego, w którym będziemy mierzyć się z trudnościami wynikającymi z kumulacji roczników. FR przy ul. Kieleckiej 45 prowadziła szkołę średnią dla dzieci rosyjskich dyplomatów" - napisał Trzaskowski.
Zakończenie działań na terenie szkoły średniej przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie, która działała przy ambasadzie Rosji, potwierdził również rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. - Przejęcie komornicze odbywa się na wniosek Miasta Stołecznego Warszawy, złożony w pełnym porozumieniu z MSZ, na podstawie wyroku sądowego przyznającego państwu polskiemu prawo własności tego budynku, od lat nielegalnie dzierżonego przez rosyjską ambasadę - wyjaśnił Łukasz Jasina w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Cytowany przez tvnwarszawa.pl rzecznik podkreślił, że nieruchomość ta nie miała żadnego statusu dyplomatycznego. - Jest to po prostu odzyskanie własności Skarbu Państwa, niemające żadnego związku z Konwencją wiedeńską - dodał.
Wcześniej informowaliśmy o tym, że na sobotnie działania na terenie placówki przy ul. Kieleckiej w Warszawie zareagowała Rosja. "29 kwietnia polskie władze dokonały inwazji na szkołę przy ambasadzie rosyjskiej w Warszawie w celu jej zajęcia. Te kolejne wrogie działania władz polskich traktujemy jako rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku i ingerencję w rosyjską własność dyplomatyczną w Polsce" - skomentowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Informacja dotycząca przejęcia budynku pojawiła się na stronie polskiego MSZ jeszcze na początku marca. Komunikat dotyczył "najszybszego przejęcia" szkoły przy ul. Kieleckiej, a także nieruchomości położonych przy ulicy Sobieskiego w Warszawie. Obie nieruchomości, na mocy wyroków sądów, powinny być przekazane polskiemu Skarbowi Państwa.
"Porannej rozmowy" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: