Pogoda na majówkę. IMGW ostrzega: Dynamiczna sytuacja. Nawet do 15 l wody na metr kwadratowy

Pogoda w długi weekend będzie zmienna. Będą dni chłodniejsze, z opadami deszczu, ale także - cieplejsze, z temperaturą do 20 stopni. Jak przekazała Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę przez całą Polskę będzie przemieszczał się front atmosferyczny.

- Sytuacja w pogodzie robi się dynamiczna, bo [w sobotę - red.] spodziewamy się burz, którym będą towarzyszyły opady deszczu do 15 litrów wody na metr kwadratowy. Tak będzie między innymi na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i w Małopolsce - mówiła Emilia Szewczak. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni nad morzem, przez 14-15 stopni w centrum, do 15-16 stopni na Podkarpaciu i Opolszczyźnie.

Zobacz wideo "Jeżeli za bardzo ocieplimy planetę, to konsekwencje będą tragiczne". Rozmowa z Mirosławem Proppé, Prezesem Fundacji WWF Polska

Lokalnie może wystąpić opad drobnego gradu. Według IMGW w Tatrach ma spaść do 5 cm śniegu.

W niedzielę będzie już więcej słońca, jedynie na krańcach południowo-wschodnich mogą wystąpić słabe przelotne opady deszczu, natomiast temperatura maksymalna ma być podobna. W nocy z niedzieli na poniedziałek nad północną część kraju powrócą przymrozki. Synoptyk Emilia Szewczak przekazała, że najładniejszym dniem majówki będzie poniedziałek 1 maja.

Robert Lewandowskiego i jego zegarki Zachcianki milionera. Lewandowski nosi prawdziwe cacka. Ceny zwalają z nóg

Pogoda na majówkę. IMGW o "zmiennej pogodzie"

- W poniedziałek pogoda dopisze, to będzie dobry czas na spacery i na różne aktywności na świeżym powietrzu. W wielu regionach temperatura zbliży się do 18-19 stopni, a najcieplej będzie na Podkarpaciu, tam termometry wskażą 20 stopni - zapowiedziała Emilia Szewczak.

Burza - zdjęcie ilustracyjne Pogoda na majówkę. Kiedy będzie ciepło? Niż Vasco mocno namiesza

Także we wtorek, głównie w Szczecinku, Zielonej Górze, Opolu i w Katowicach, temperatura może wzrosnąć do 20 stopni. Tego dnia w całym kraju mogą pojawiać się opady deszczu. Zgodnie z prognozami meteorologów 3 maja ma być dniem pogodnym.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: