Licealiści przystępujący do matury powinni nie tylko wykazać się wiedzą z zakresu zdawanych przedmiotów, ale także nie powinni zapominać o podstawowych zasadach obowiązujących w trakcie egzaminu dojrzałości. Co można mieć ze sobą na maturze i jakich zachowań należy unikać w trakcie egzaminu?
Najważniejszą zasadą matur jest bezwzględny zakaz ściągania. W przypadku dopuszczenia się takiego rodzaju oszustwa egzamin może zostać unieważniony, a uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu danego roku. Kolejną maturę będzie mógł wówczas napisać dopiero za rok. Oprócz tego zabrania się także chodzenia po sali, rozmawiania oraz wykonywania czynności mogących utrudniać pozostałym uczniom pisanie. Takie działania stanowią zakłócanie przebiegu egzaminu i podobnie jak ściąganie - skutkują unieważnieniem matury.
Czego jeszcze nie należy robić podczas matury? Na egzamin nie wolno wnosić nie tylko tak oczywistych przedmiotów jak telefony komórkowe, czy sprzęty elektroniczne, których używanie, czy przypadkowy dźwięk, mogą unieważnić maturę. Zabrania się także posiadania na ławce zbędnych przedmiotów jak figurki, czy maskotki mające przynosić szczęście. Zakaz ten ma pomóc w zapobieganiu ściąganiu. Wielu zastanawia się także, czy w trakcie matury można wyjść do toalety. Odpowiedź brzmi: tak. Aby opuścić salę, należy podnieść rękę, a następnie zasygnalizować członkom komisji chęć skorzystania z toalety. Wówczas uczeń zostaje odprowadzony przez jedną z osób nadzorujących egzamin.
Podstawowym elementem wyposażenia każdego maturzysty powinien być dokument ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, lub paszport, dzięki któremu uczeń będzie mógł wejść na salę, oraz długopis lub pióro z czarnym wkładem. Licealista może zabrać także takie przedmioty jak:
Na maturę z matematyki, biologii, czy geografii można zabrać także kalkulator prosty, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie jedynie takich działań jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Z kolei w przypadku matury z fizyki w formule 2023 dozwolone jest posiadanie kalkulatora naukowego. Maturzyści przystępujący do tego egzaminu w formule 2015 zmuszeni są korzystać jedynie z jego uproszczonej wersji. Uczniowie zdający geografię historię, historię sztuki, czy historię muzyki mogą wnieść na salę także lupę. Narzędzie to może pomóc w odczytywaniu danych z map, wykresów czy diagramów.