Czego nie można robić na maturze? Błędy, które mogą słono kosztować

W czwartek 4 maja rozpoczęły się matury, które potrwają do 23 maja. Co należy mieć ze sobą na maturze i czego kategorycznie nie wolno robić? O tym warto wiedzieć przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości.

Licealiści przystępujący do matury powinni nie tylko wykazać się wiedzą z zakresu zdawanych przedmiotów, ale także nie powinni zapominać o podstawowych zasadach obowiązujących w trakcie egzaminu dojrzałości. Co można mieć ze sobą na maturze i jakich zachowań należy unikać w trakcie egzaminu?

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Czego nie można robić na maturze?

Najważniejszą zasadą matur jest bezwzględny zakaz ściągania. W przypadku dopuszczenia się takiego rodzaju oszustwa egzamin może zostać unieważniony, a uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu danego roku. Kolejną maturę będzie mógł wówczas napisać dopiero za rok. Oprócz tego zabrania się także chodzenia po sali, rozmawiania oraz wykonywania czynności mogących utrudniać pozostałym uczniom pisanie. Takie działania stanowią zakłócanie przebiegu egzaminu i podobnie jak ściąganie - skutkują unieważnieniem matury.

Policja zachęca maturzystów do podjęcia służby Policja zaprasza maturzystów do służby. Do komunikatu wkradł się błąd

Czego jeszcze nie należy robić podczas matury? Na egzamin nie wolno wnosić nie tylko tak oczywistych przedmiotów jak telefony komórkowe, czy sprzęty elektroniczne, których używanie, czy przypadkowy dźwięk, mogą unieważnić maturę. Zabrania się także posiadania na ławce zbędnych przedmiotów jak figurki, czy maskotki mające przynosić szczęście. Zakaz ten ma pomóc w zapobieganiu ściąganiu. Wielu zastanawia się także, czy w trakcie matury można wyjść do toalety. Odpowiedź brzmi: tak. Aby opuścić salę, należy podnieść rękę, a następnie zasygnalizować członkom komisji chęć skorzystania z toalety. Wówczas uczeń zostaje odprowadzony przez jedną z osób nadzorujących egzamin.

Matura 2023. Co można wziąć ze sobą na egzamin?

Podstawowym elementem wyposażenia każdego maturzysty powinien być dokument ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, lub paszport, dzięki któremu uczeń będzie mógł wejść na salę, oraz długopis lub pióro z czarnym wkładem. Licealista może zabrać także takie przedmioty jak:

  • ołówek do pisania wyłącznie na brudno,
  • mała butelka wody, która nie zawiera etykiety,
  • chusteczki higieniczne bez opakowania.

Matura z języka polskiego - 4 maja 2023 rok Dyrektor CKE: Ktokolwiek sfotografował arkusz egzaminacyjny, złamał prawo

Na maturę z matematyki, biologii, czy geografii można zabrać także kalkulator prosty, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie jedynie takich działań jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Z kolei w przypadku matury z fizyki w formule 2023 dozwolone jest posiadanie kalkulatora naukowego. Maturzyści przystępujący do tego egzaminu w formule 2015 zmuszeni są korzystać jedynie z jego uproszczonej wersji. Uczniowie zdający geografię historię, historię sztuki, czy historię muzyki mogą wnieść na salę także lupę. Narzędzie to może pomóc w odczytywaniu danych z map, wykresów czy diagramów.

Więcej o: