Kalisz. Lekarz odmówił zabiegu pacjentowi, który miał wyzywać go w sieci. Szpital komentuje

Katarzyna Rochowicz
Lekarz ze szpitala w Kaliszu miał odmówić przeprowadzenia zabiegu u pacjenta, który regularnie obrażał go w internecie. Placówka wydała oświadczenie w tej sprawie, tłumacząc, że "bezpośrednim powodem odmowy były jednoznaczne przeciwwskazania medyczne do przeprowadzenia zabiegu". Szpital poinformował także, że medyk planuje skierować sprawę na drogę prawną.
Zobacz wideo Po Tusku za przekroczenie uprawnień będzie ścigany Pawlak? Piotrowska-Oliwa: Lista będzie długa

Pewien kaliszanin z co najmniej dwóch kont miał regularnie publikować obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych. Jego wpisy miały zawierać obraźliwe określenia i uderzać w urologa pracującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. "Opisuje on sytuację, jaka spotkała go na jednym z oddziałów w kaliskim szpitalu. Przy okazji wyzywa lekarza od 'typowego ciula' czy 'chamskiego urologa'" - czytamy na portalu kalisz24.info.pl. Tego typu wiadomości były umieszczanie m.in. na profilu szpitala. Mężczyzna miał używać m.in. pseudonimu "Kierowca Busa".

Kalisz. Pacjent obrażał lekarza w sieci. Szpital wydał oświadczenie

W związku ze zdarzeniem Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu postanowił wydać oświadczenie. "Potwierdzamy, że lekarz w środę, 26 kwietnia odmówił wykonania zabiegu urologicznego pacjentowi. Bezpośrednim powodem były jednoznaczne przeciwwskazania medyczne do przeprowadzenia zabiegu, ale również - co znalazło swój wyraz w oficjalnej notatce lekarza - długotrwałe i publiczne szkalowanie specjalisty, wymienianego z imienia i nazwiska, wraz z obraźliwymi komentarzami, czego według wyjaśnień lekarza dopuszczał się rzeczony pacjent" - czytamy w oświadczeniu umieszczonym na lokalnym portalu. Szpital podkreśla, że lekarz może zgodnie z prawem odmówić wykonania zabiegu w sytuacji, gdy podważa się jego kompetencje i jest dyskredytowany przez pacjenta.

"Według przepisów, w takich okolicznościach lekarz powinien wskazać innego specjalistę, który może zabieg wykonać. W tej konkretnej sytuacji, wobec jednoznacznych przeciwwskazań, potwierdzonych badaniami, takiej możliwości nie było" - tłumaczy szpital w komunikacie cytowanym przez kalisz24.info.pl. Jak dodaje placówka, około roku wcześniej również nie doszło do zabiegu u mężczyzny z uwagi na jego stan zdrowia.

W pełni rozumiemy rozżalenie Pacjenta niemożnością przeprowadzenia zabiegu, jednak jednocześnie stoimy na stanowisku, że obiektywne, zdrowotne przeciwwskazania nie powinny i nie mogą być powodem do personalnych ataków na lekarzy

- czytamy w oświadczeniu. Szpital przekazał także, że lekarz zapowiedział skierowanie sprawy na drogę prawną z uwagi na "niewybredne słowa w mediach społecznościowych", które pod jego adresem miał kierować pacjent.

Kiedy lekarz może odmówić leczenia?

Zgodnie z prawem lekarz może odmówić pacjentowi leczenia, kiedy zachodzą pewne określone okoliczności. Jak przekazuje serwis politykazdrowotna.com, "medyk nie może odmówić lub odstąpić od leczenia w przypadku, gdy zwłoka w udzieleniu pomocy lekarskiej mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia". Teoretycznie ma jednak do tego prawo w każdej innej sytuacji. W przypadku pracy w placówce medycznej (w odróżnieniu od prywatnej praktyki), musi jednak odpowiednio uzasadnić swoją decyzję i uzyskać zgodę przełożonego - informuje serwis.

"Odmowa lub odstąpienie od leczenia powinny być motywowane szczególnie uzasadnionymi przypadkami, tak aby nie stały w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej oraz prawami pacjenta" - mówi Mateusz Pałka, prawnik z kancelarii doradczej Rafał Piotr Janiszewski w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: