Marta Kaczyńska udostępniła zdjęcia rodziców. Tak Kaczyńscy wyglądali w dniu ślubu

Marta Kaczyńska udostępniła zdjęcie swoich rodziców, Marii i Lecha. W czwartek 27 kwietnia para prezydencka obchodziłaby bowiem 45. rocznicę ślubu. "Podobno tańczyli do rana" - napisała o ślubie cywilnym swoich rodziców.

W czwartek 27 kwietnia Marta Kaczyńska udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia rodziców. "Dziś moi kochani Rodzicie obchodziliby 45. rocznicę ślubu" - napisała prawniczka i felietonistka tygodnika "Sieci".

Zobacz wideo Czy Antoni Macierewicz jest osobą godną zaufania?

Marta Kaczyńska udostępniła zdjęcie rodziców. "Mama miała wtedy na sobie prostą błękitną sukienkę"

Więcej o samym ślubie Marii i Lecha Kaczyńskich ich córka napisała w książce "Moi rodzice" wydanej w 2014 roku. Wówczas jedyna córka Kaczyńskich zdradziła, że rodzice brali ślub dwa razy. 

"Rodzice pobrali się 27 kwietnia 1978 r. w Warszawie (...). Mama miała wtedy na sobie prostą błękitną sukienkę i szal. Podobno tańczyli do rana. Zresztą, gdy byłam nastolatką, potrafili wrócić od znajomych o drugiej czy trzeciej nad ranem" - pisała o ślubie cywilnym rodziców Marta Kaczyńska.

Pięć lat później odbył się ślub kościelny pary. "Ślub kościelny wzięli w 1983 r., gdy byłam chrzczona w sopockim kościele św. Bernarda. Ojciec miał wyrzuty sumienia, że stało się to tak późno. W latach 70. w swoich rozważaniach tata znajdował się znacznie dalej od Kościoła niż w późniejszym okresie" - wyjaśniła dalej w książce. 

Marta Kaczyńska zdradziła w niej też, że lubiła oglądać zdjęcia rodziców ze ślubu. Największą uwagę przykuwały wówczas "wzruszone oczy mamy". 

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku

Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta, a jego kadencja rozpoczęła się 23 grudnia 2005 roku. Zakończyła się wraz z chwilą jego śmierci w katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Wówczas zmarła również Maria Kaczyńska. Para prezydencka leciała rządowym samolotem na uroczystości w Katyniu w Rosji. W katastrofie Tu-154M zginęło w sumie 96 osób, w tym najważniejsi dla państwa politycy. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego obowiązki konstytucyjne prezydenta objął ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

W wyborach prezydenckich w 2010 roku kandydowali Jarosław Kaczyński, Bronisław Komorowski, Marek Jurek, Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Kornel Morawiecki, Grzegorz Napieralski, Andrzej Olechowski, Waldemar Pawlak i Bogusław Ziętek. Do drugiej tury dostali się Komorowski i Kaczyński. Ostatecznie wybory wygrał Bronisław Komorowski zdobywając 53,01 proc. głosów. 

Więcej o: