Majówka 2023. Czy urzędy pracują 2 maja? Co ze sklepami? Gdzie zrobić zakupy?

Tegoroczny weekend majowy już za pasem. W tym roku 1 i 3 maja wypadają w poniedziałek i środę. Wtorek nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wiele firm zgadza się, by pracownicy mieli wolne. Czy w związku z tym 2 maja urzędy będą otwarte? Co ze sklepami? Podpowiadamy, co będzie otwarte w majówkę.

Urlop majowy to dla wielu osób okazja do wypoczynku i wykorzystania ładnej pogody. Podczas gdy większość osób wyjeżdża nad jezioro, wybiera się na wycieczki czy spędza czas z rodziną, inni decydują się na pozostanie w pracy. Jak wygląda w tym czasie kwestia otwarcia sklepów? Czy urzędy będą dla nas otwarte 2 maja?

Zobacz wideo "Wiedźmin" - zwiastun 3. sezonu

2 maja 2023. Co będziemy mogli załatwić w urzędzie?

Zgodnie z prawem 2 maja (Święto Flagi Państwowej) nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i traktowany jest jako zwykły dzień roboczy. Oznacza to, że zarówno duże supermarkety jak i mniejsze sklepiki osiedlowe podejmą działalność w swoich standardowych godzinach. W przypadku tych drugich może się jednak okazać, że prowadzący je samotnie właściciel zdecydował o przedłużeniu swojego urlopu i zrezygnował z działalności w tym jednym dniu.

Nieco inaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o urzędy. Ich godziny oraz fakt otwarcia jest zależny od decyzji podjętych indywidualnie w każdym mieście. Przykładowo Urząd Miasta Krakowa będzie w tym dniu otwarty do 15.30, podczas gdy Urząd Miasta Opole pozostanie zamknięty. Informacji na temat pracy urzędów 2 maja 2023 roku należy szukać na ich stronach internetowych.

Majówka 2023. Gdzie zrobimy zakupy?

Święto Pracy (1 maja) i Święto Narodowe 3 maja są już dniami wolnymi od pracy. Co za tym idzie, nietrudno domyślić się, że w tym terminie nie uda nam się skorzystać z pomocy urzędów, które pozostaną zamknięte. Zakaz handlu nie pozwoli nam również na przechadzanie się po galeriach czy zrobienie zakupów spożywczych w dużych dyskontach. W przeciwieństwie do niedziel niehandlowych wyzwaniem może okazać się również znalezienie czynnego sklepiku osiedlowego czy takiego działającego na zasadzie franczyzy. Choć ich właściciele mogą kierować się chęcią dodatkowego zarobku, w majówkę większość osób stawia jednak na odpoczynek. Ratunkiem w sytuacji kryzysowej mogą natomiast okazać się dla nas stacje benzynowe, które pozostaną otwarte na klientów. Aby uniknąć pustek w lodówce i potrzeby poszukiwania otwartego sklepu warto skorzystać z faktu, iż niedziela 30 kwietnia jest niedzielą handlową.

Więcej o: